Zadbaj o otoczenie domu – aranżacja ogrodów

21 września 2018

Zamiast urządzać ogród na chybił trafił, lepiej będzie zdecydować się na jego przemyślaną i wysmakowaną aranżację. Właściwa rekultywacja terenu i aranżacja sprawi, iż ogród będzie wyglądał zachwycająco. Wymaga to jednakże dużej umiejętności oraz wiedzy, między innymi na temat tego, które nawozy są dla roślin najlepsze. Najkorzystniejszy wyjściem jest więc zlecenie tego zadania profesjonalistom. Wbrew obawom, może to być mniej kosztowne aniżeli samodzielne – czasem nietrafione – próby urządzania czy pielęgnowania ogrodu.

Aranżacja ogrodów nie jest łatwa – co warto wiedzieć?

Aranżacja ogrodów wymaga przede wszystkim solidnego zgłębienia wiedzy z tematyki gleby oraz roślinności. Trzeba wiedzieć, jaka gleba znajduje się w ogrodzie (czy nawet w jego poszczególnych obszarach) i w związku z tym jakie można posadzić tam rośliny, z wzięciem pod uwagę innych ich wymogów, dotyczących na przykład odporności na wiatr czy zapotrzebowania na światło słoneczne. Niebagatelny jest też właściwy układ zieleni, na przykład umieszczanie blisko siebie kwiatów, które kwitną po sobie, przez co ogród będzie nieustannie imponował swym urokiem. Dużych zdolności wymaga też wykonanie drenażu oraz systemu nawadniania. Są to sprawy praktyczne, lecz najistotniejszy jest przecież wygląd ogrodu. Duża liczba osób pragnie urządzić swój ogród w określonym stylu – w stylu angielskim bądź francuskim. Żeby jednakże móc nadać taki charakter, należy nie tylko dobrze znać gatunki właściwych dla nich roślin i ich układy, ale również prawidłowo wpasować do niej pozostałe elementy aranżacji.

Aranżacja ogrodów – co warto w nich umieścić?

Mało który posiadacz pięknie zaaranżowanego ogrodu ogranicza się tylko do roślin, choć oczywiście piękny trawnik, kwitnące kwiaty, dekoracyjne drzewka i krzewy są w ogrodzie najistotniejsze. Warto jednak podarować im klimatyczną oprawę w postaci pięknego ogrodzenia ogrodu, a także oświetlenia, które wspaniale wyeksponuje roślinność, przy czym nie muszą to być tylko standardowe lampy solarne. Wszystkim ogrodom uroku dodają oczka wodne oraz sadzawki, wyjątkowego charakteru dodają im też stylizowane na stare schody. Urok zadbanych roślin podkreśli kamień ozdobny, niebagatelne znaczenie mają również ścieżki. Spełniają one rolę praktyczną – pozwalają dotrzeć do wszystkich obszarów bez niszczenia trawnika, a także poprawiają walory estetyczne ogrodu. Ich podłożem może być na przykład bruk kamienny czy żwir ozdobny. Typ podłoża ścieżek, ich szerokość oraz układ, a także wszelkie inne elementy aranżacji ogrodu – oświetlenie czy meble ogrodowe, należy umiejętnie dobrać do charakteru ogrodu i domu. Samodzielnie wykonać udaną kompozycję może być bardzo trudno, warto więc zlecić realizację tego zadania osobom, które są w tym specjalistami.