Gotowe układy napędowe – najważniejsze informacje o motoreduktorach

20 listopada 2022

Zamów motoreduktory na ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktor to w najprostszych słowach zintegrowane połączenie silnika elektrycznego z przekładnią mechaniczną. Jak pracują motoreduktory i kiedy się je stosuje? Dowiesz się wszystkiego poniżej.

Motoreduktor wybierzesz wprost z katalogu producenta

Motoreduktory pozwalają na skuteczne wykorzystanie silników elektrycznych w roli napędu w najrozmaitszych zastosowaniach w przemyśle. Za pośrednictwem przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet kilkusetkrotnie, przy jednoczesnym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Naturalnie efektywność przekładni w żadnym wypadku nie jest stuprocentowa, więc zawsze zauważalna jest pewna dysproporcja pomiędzy mocą wyjściową a wejściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor zazwyczaj wchodzą także inne elementy jak sprzęgła albo hamulce. Ogromną zaletą motoreduktorów jest fakt, iż są to gotowe elementy, które można bez trudu znaleźć w katalogu producenta tak, by ich parametry idealnie pasowały do potrzeb budowanego projektu. Konstruktorzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a czasami miesiące, na żmudne obliczenia i testy poszczególnych zestawów części. W zależności od konstrukcji i typu przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do niewielkich, umiarkowanych albo dużych obciążeń, jak również do długotrwałego albo krótkotrwałego okresu pracy.

Motoreduktor, w którym wykorzystano przekładnię kilkustopniową, pozwala uzyskać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich rodzaje się wyróżnia?

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane w oparciu o różne typy silników (AC, BLDC, DC czy szeregowych), dzieli się je według rodzaju przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową).

Nie ma z pewnością takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się użyć motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to produkcja żywności, logistyka bądź przemysł, dzięki motoreduktorom poruszają się różne automaty, takie jak linie produkcyjne, schody ruchome, wirniki i kolejki w parku rozrywki. Duże spektrum ich rozmiarów, mocy oraz rodzajów zastosowanych w nich przekładni i silników sprawiła, iż ilość realnych zestawów, które teraz mają w ofercie najpopularniejsi światowi producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w setkach, ale wręcz w milionach.

Nasz adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]