Kilka słów o zastosowaniu silników elektrycznych na prąd stały

2 lipca 2022

Tu zaopatrzysz się w silnik szczotkowy.

Dużo maszyn, które użytkujemy codziennie i bez których życie byłoby trudniejsze, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Olbrzymie lub niewielkie, bezszczotkowe albo szczotkowe, te urządzenia zmieniły nasze życie, a statystyczny człowiek przeważnie nie wie, jak są one zbudowane ani jak funkcjonują te silniki.

Silnik DC – osiągnięcie uznanych inżynierów XIX w.

Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest generowanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Ich nazwa zaznacza, że zasilane są prądem, w którym kierunek i zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki znane są od prawie dwustu lat i są wspólnym dokonaniem grupy osób. Do ich konstrukcji, późniejszych ulepszeń i w konsekwencji ich wprowadzenia do powszechnego zastosowania w różnego typu mechanizmach, przyczyniły się wynalazki i eksperymenty uznanych inżynierów połowy XIX w., jak np. Zénobe Gramme, Michael Faraday oraz Gaston Planté. Silniki elektryczne DC skonstuowane są ze rotora, komutatora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, nieruchomego stojana i szczotek. Współcześnie na co dzień używane są też bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które głównie ze względu na brak tego stosunkowo awaryjnego elementu, są uważane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są generalnie cenione za bezszelestną pracę, a takżewysoką niezawodność.

Silniki na prąd stały znajdują się w licznych powszechnie używanych urządzeniach

Powiedzieć, iż silniki elektryczne prądu stałego są wykorzystywane w zasadzie wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz CD/DVD albo w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki DC są podzespołem sterowanych na odległość pociągów czy samochodów, czyli gadżetów, którymi zachwycaliśmy się w dzieciństwie i które pewnie podarujemy także naszym córkom oraz synom. Silniki tego rodzaju wprawiają w ruch duże i mniejsze pompy hydrauliczne potrzebne w licznych gałęziach przemysłu, np. wydobywczej, budowlanej oraz produkcyjnej. W niedalekiej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego samochody elektryczne będą powszechne, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, bowiem to one napędzają popularne rowery elektryczne, hulajnogi oraz segwaye. Silniczków prądu stałego używają także miłośnicy elektroniki do tworzenia najróżniejszych zautomatyzowanych projektów z obszaru robotyki i mechaniki.

Chociaż silniki na prąd stały o niedużej mocy bez problemu można kupić w sklepach hobbystycznych i z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego zastosowania osiągalne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących specjalistyczne silniki od uznanych producentów.

Nasz adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]