Jak zadbać o włosy, gdy im czegoś brakuje?

9 grudnia 2022

Jeśli borykasz się z rozdwojonymi końcówkami bądź narzekasz na wiecznie spuszone włosy i totalnie nie wiesz jak temu zaradzić, naturalne kosmetyki do włosów mogą pomóc w odbudowie fryzury. Istotne jest trzymanie się paru zasad oraz dobranie odpowiednich specyfików, by znowu cieszyć się lśniącymi włosami.

Podstawowa zasada odpowiedniej pielęgnacji włosów

Decydując się na rozpoczęcie kuracji naturalnymi kosmetykami do włosów, warto pochylić się nad paroma zasadami, dzięki którym włosom zostanie przywrócony naturalny blask. Podstawowym aspektem jest zaznajomienie się z równowagą PEH.

Czym jest wspomniana równowaga PEH? To zbalansowanie swojej pielęgnacji o naturalne kosmetyki do włosów z serii protein, emolientów i humektantów. W zależności od tego, jakich składników brakuje włosom, powinno się dostarczyć odpowiednią ilość każdego z wymienionych elementów. Przykładowo, jeśli największym problemem niesfornej fryzury jest jej puszenie się, może pomóc skupienie się na kosmetykach z wysoką zawartością emolientów, co pozwoli wygładzić włosy. 

Z kolei jeśli włosy są oklapnięte u nasady, zastosowanie naturalnych kosmetyków do włosów z wysoką zawartością protein powinno pomóc. Nie ma niestety uniwersalnej receptury na przywrócenie włosom właściwej kondycji, dlatego istotne jest wypracowanie własnego systemu dbania o włosy przy pomocy naturalnych kosmetyków

Jakie składniki odżywcze można zaliczyć do protein?

Grupę kosmetyków o wysokiej zawartości protein można podzielić na dwa typy:

  • kosmetyki z proteinami pochodzenia zwierzęcego, 
  • kosmetyki z proteinami pochodzenia roślinnego

Do pierwszej sekcji można zaliczyć szampony, odżywki i wcierki, gdzie główną rolę gra keratyna, kolagen bądź jedwab. Z kolei w grupie kosmetyków z proteinami pochodzenia roślinnego można znaleźć owies, soję, czy pszenicę. Kosmetyki z roślinnym źródłem protein można zaklasyfikować do dwóch kolejnych grup – kosmetyków wegetariańskich lub całkowicie wegańskich.

Jakie składniki odżywcze można zaliczyć do emolientów?

Emolienty dociążają włosy, przez co ich celem jest wygładzenie włosów i nadanie im blasku. Emolienty wspomogą walkę z przeproteinowaniem włosów, czyli ich puszeniem. Do grupy emolientów zaliczają się:

  • oleje,
  • masła – przykładowo masło shea lub masło kakaowe, 
  • alkohole tłuszczowe

Jakie składniki można zaliczyć do humektantów?

Celem kosmetyków naturalnych do włosów o wysokiej zawartości humektantów jest nawilżenie włosów. Jest to możliwe z uwagi na higroskopijność tej substancji. Wiąże ona cząsteczki wody w strukturze włosa, dzięki czemu zostają odpowiednio nawilżone. Humektanty to szeroka gama składników, do której można zaliczyć: 

  • aloes,
  • glicerynę,
  • len,
  • mocznik,
  • miód

Stosowanie kosmetyków z grupy humektantów sprawi, że włosy będą wygładzone oraz pełne blasku. Nawilżenie włosów sprawi także, że będą one bardziej elastyczne, a co za tym idzie – bardziej odporne na łamanie się. Tak jak ze wszystkim jednak, należy znać umiar. W momencie, gdy na włosy będzie nakładana zbyt duża ilość humektantów, pasma włosów zaczną się zbijać w brzydko wyglądające strączki. Wówczas należy do pielęgnacji włączyć większą zawartość protein oraz emolientów w kosmetykach w stosunku do humektantów.