Co to jest optymalizacja stron internetowych i na czym polega?

19 października 2018

Założenie strony internetowej to nie koniec pracy nad nią. Istotne jest, żeby była ona popularna wśród użytkowników Internetu. Lecz co można zrobić, by nasz serwis cieszył się zainteresowaniem? Do tego służy właśnie optymalizacja.

O co chodzi w optymalizacji strony internetowej?

Optymalizacja polega na poprawieniu kodu oraz zawartości strony. Dzięki właściwie wykonanej optymalizacji strona będzie lepiej indeksowana przez roboty sieciowe, co sprawi, że znajdzie się ona wyżej w wynikach zwracanych przez wyszukiwarkę.

Jakie elementy podlegają optymalizacji strony internetowej?

Profesjonalnie przeprowadzona optymalizacja – oprócz kodu strony – obejmuje także zamieszczone na niej teksty i obrazy. Optymalizacji kodu dokonuje się pod kątem: usprawnienia wyświetlania, prawidłowej walidacji oraz wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Zawartość strony powinna być zgodna z jej tytułem. Dobrze, gdy na stronie znajdują się słowa, na które pozycjonuje się stronę, nieprawidłowym jednak jest ich nadużywanie. Optymalizując grafikę musimy zwrócić uwagę na to, czy pliki nie są za duże oraz na rodzaj użytej kompresji. Oprócz tego zoptymalizować możemy same słowa kluczowe oraz linki zamieszczone na stronie.
Starannie przeprowadzona optymalizacja strony pomaga w osiąganiu najlepszych wyników wyszukiwania i zwiększa popularność portalu. Gdy optymalizujesz stronę pamiętaj przede wszystkim o tym, że powinna być ona przyjazna dla użytkowników.