Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – pomyśl o użytkowniku!

24 grudnia 2019

Powszechność urządzeń mobilnych sprawia, że twórcy stron internetowych z większą ochotą tworzą ich mobilne wersje. Jest to bardzo ważne ze względu na coraz większy ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń przenośnych. Jest jedna zasada: jeżeli chcesz mieć większą liczbę użytkowników musisz zapewnić im jak najwygodniejsze warunki korzystania z Twojej strony. Z tego względu właśnie niezbędna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Główne zasady optymalizacji dla urządzeń mobilnych

Jest parę rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę, projektując naszą stronę. Jeśli chcemy być przyjaźni dla osób korzystających z urządzeń mobilnych, która wpływa na to, czy nasza strona jest przyjazna dla użytkowników urządzeń mobilnych, co najważniejsze musimy zadbać o to, aby strona otwierała się prawidłowo na ekranach o różnej rozdzielczości. Warto też zagwarantować szybkie wyświetlanie się serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów czy z tabletów zależy przecież przede wszystkim na szybkim dostępie do informacji. Następnym oczywistym, ale niesamowicie ważnym elementem, jest przejrzystość. Tworząc stronę z myślą o urządzeniach mobilnych musimy zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar wszystkich elementów oraz odstępy między nimi. Przydatne jest również wykorzystywanie informacji o miejscu, w którym znajduje się użytkownik. Niech nasz portal wyświetla wiadomości o tym, co jest w pobliżu użytkownika.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – skorzystaj z RWD

Zastosowanie tych zasad na pewno przełoży się na realny ruch na optymalizowanej stronie. Osiągnąć to można na różne sposoby. Możemy stworzyć swoją stronę w oparciu o RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie proponowane przez Google. W niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie zapewnić pełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu wersji strony dla urządzeń przenośnych. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga zastosowania dodatkowego adresu URL. Jeżeli strona zaprojektowana jest na CMS-ie, można po prostu zainstalować odpowiednie wtyczki, które dostosują zawartość strony do urządzeń mobilnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w obecnej chwili niezbędny element projektowania stron.