Biopsja fuzyjna prostaty – co warto wiedzieć o zabiegu?

21 stycznia 2021

Zobacz więcej szczegółów o biopsji fuzyjnej na www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/.

Gruczoł sterczowy, nazywany prostatą, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem formy i wielkości do orzecha włoskiego. Znajduje się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada przede wszystkim za wytwarzanie płynu, w którym przenoszona jest sperma. Problemy z prostatą rozpoczynają się u mężczyzn wraz z wiekiem, z tej przyczyny tak ważkie jest jej cykliczne badanie. Pomaga to zdiagnozować zapalenie lub przerost tego gruczołu, jak również odpowiednio wcześnie wykryć groźne zmiany rakowe. Należy zaznaczyć, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, zatem nie wolno lekceważyć ryzyka jego potencjalnego rozwoju.

Problemy ze wzwodem i oddawaniem moczu – niepokojące objawy

Panowie, którzy ukończyli 45 rok życia powinni regularnie pojawiać się w gabinecie urologicznym, zwłaszcza jeśli zauważyli niecodzienne symptomy powiązane z oddawaniem moczu, tj. kłopoty ze wzwodem oraz wytryskiem, problemy w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, pieczenie w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, a także nieregularny strumień czy krew w moczu. Jeśli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju raka, lekarz zaleci badanie PSA polegające na przetestowaniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza ogromne niebezpieczeństwo rozwoju raka. Żeby jednak mieć bezdyskusyjną pewność, potrzebne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Ile trwa biopsja prostaty?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczołu krokowego, wykonywana w szpitalnych warunkach, która za sprawą wykorzystania równocześnie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na pobranie wycinków tkanki daleko precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu stosuje się wyłącznie obrazowanie TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg trwającym na ogół około 30 minut. Prócz tego pacjent pozostaje jeszcze po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, zatem pełna procedura zamyka się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna jest w zasadzie bezbolesna, gdyż prowadzona jest przy znieczuleniu miejscowym. Następnie patomorfolog sprawdza pobrane wycinki prostaty i bada czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To m.in. mała krzepliwość krwi, uczulenie na niektóre leki czy wszczepione zastawki serca. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najprecyzyjniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelakie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Nasz adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]