Dalsze informacje o bólu kręgosłupa
Nawracający ból pleców między łopatkami, w odcinku piersiowym czy lędźwiowym pomału staje się codziennością dla znacznego odsetka społeczeństwa. W dzisiejszych czasach nie jest to już przypadłość, z którą borykają się jedynie osoby w starszym wieku. Znikoma aktywność fizyczna powiązana z pracą w pozycji siedzącej skutkuje tym, że bólu tego rodzaju doznają coraz to młodsze osoby.
Przyczyny bólu pleców
Ból kręgosłupa może mieć kilka źródeł. Jego występowanie np. w odcinku piersiowym nieraz powiązane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeżeli ból ten rozprzestrzenia się w kierunku ramion oraz barku. Ból kręgosłupa piersiowego może również sygnalizować powstawanie schorzeń narządów wewnętrznych czy zmian reumatycznych, toteż jego leczenie zaczyna się między innymi od wykluczenia tego typu źródeł. Natomiast ból w odcinku lędźwiowym oraz ból między łopatkami często jest następstwem nadwyrężenia struktury kręgosłupa (więzadeł, ścięgien bądź mięśni przykręgosłupowych), spowodowanego zwykle podnoszeniem obiektów o znacznej masie lub nieprawidłowym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy notorycznie jest ignorowany, bo ustępuje po odpoczynku, niemniej jednak może on być sygnałem rozwoju przepukliny dyskuczyli dyskopatii. Naturalnie ból pleców bywa też objawem różnorodnych stanów zapalnych bądź urazów niejednokrotnie tak znikomych, iż odgrzebujemy je z pamięci dopiero podczas rozmowy z ortopedą.
Ból pleców – jak z nim walczyć?
Bólu kręgosłupa nie wolno ignorować i trzeba natychmiast zgłosić się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Określi on orientacyjnie rodzaj i źródło bólu, a w dalszej kolejności wystawi skierowanie do właściwego specjalisty, który ustali najlepszą formę terapii. Nie warto jednakże czekać, aż pojawi się ból pleców. O kręgosłup trzeba dbać nieustannie, nawet gdy nie mamy z nim jeszcze problemów. W tym celu lekarze zalecają utrzymanie właściwej wagi, pamiętanie o poprawnym ułożeniu ciała, m.in. podczas pracy przy komputerze, a także codzienną aktywność fizyczną. Spięte mięśnie szyi i grzbietu można też rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych bądź przy użyciu sprzętu do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż wibracjami pobudza cyrkulację krwi i limfy, a także umacnia mięśnie, co łagodzi ból przeciążeniowy.
Nasz adres:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]