Czym zajmuje się urologia?

15 lipca 2021

Zajrzyj tutaj, jeśli potrzebujesz szczegółowych informacji o urologii w Krakowie.

Badanie u urologa wywołuje u wielu pacjentów zakłopotanie. Problemy zdrowotne, jakie bada urologia, uważane są jako niesłychanie krępujące, co powoduje, iż osoby, które dostrzegły u siebie niepokojące oznaki choroby, nierzadko wahają się przez wiele tygodni zanim postanowią udać się na badanie u urologa. Tymczasem może to skutkować groźnymi konsekwencjami dla układu moczowego.

Doświadczasz problemów z nietrzymaniem moczu? Zapisz się do lekarza urologa!

Urologia zajmuje się rozpoznaniem i leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne m.in. za produkcję hormonów czy usuwanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako produkt uboczny metabolizmu protein. O problemach z układem moczowym może alarmować masa różnych symptomów, które w szeregu przypadków są bagatelizowane przez pacjentów w nadziei, że same ustąpią. Na które w związku z tym oznaki należy zwrócić baczną uwagę i potraktować je jako bodziec do niezwłocznego zapisania się na konsultację z urologiem? Będą to zwłaszcza jakiekolwiek zmiany związane z moczem, a więc jego spienienie, ciemne zabarwienie bądź zauważenie w nim ropy lub krwi, ale też przerywany strumień moczu, pieczenie lub ból przy jego wydalaniu, nietrzymanie moczu czy wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre symptomy mogą być także mniej oczywiste, np. nadciśnienie tętnicze, ból w okolicy podbrzusza bądź pleców i obrzęk stóp. Lekarz urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, tym samym mężczyźni winni udać się do niego jeżeli doświadczają problemów związanych z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w nasieniu), ze stulejką, utrzymaniem wzwodu czy kiedy zauważą jakiekolwiek zmiany na jądrach bądź prąciu. Należy także odnotować, że panowie po ukończeniu czterdziestego roku życia powinni regularnie zgłaszać się na kontrolne badanie prostaty.

Wazektomia, leczenie stulejki i złożone zabiegi – codzienność pracy urologa – leczenie stulejki, cystoskopia i złożone zabiegi

Pacjenci na ogół zapisują się do poradni lekarza urologii w celu wykonania biopsji gruczołu sterczowego (umożliwiającej diagnostykę nowotworu tego narządu), cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), konsultacji dotyczącej wazektomii, jak również leczenia stulejki, torbieli nerek lub wodniaka jądra. Urolodzy każdego dnia przeprowadzają także sporo trudnych zabiegów, jak np. plastyka miedniczek nerkowych, przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego i laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego.

Nasz adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]