Dlaczego warto posiadać aspirator do nosa

29 sierpnia 2018

Niedrożność nosa u niemowląt to dość częsta, lecz kłopotliwa dolegliwość. Nasze pociechy nie są w stanie spokojnie spać ani jeść, gdy przeszkadza im gromadzący się katarek. Aspirator do nosa lub gruszka pomogą zwalczyć chorobę.

Aspirator do nosa – czy odciąganie wydzieliny jest tak ważne?

Zalegający katar może prowadzić do komplikacji, a po zakażeniu bakteryjnym może przekształcić się w poważniejszą chorobę. Wydzielina, której się nie usuwa, spływa po ściance gardła powodując podrażnienie. Bakteryjny, żółtozielony katar jest zagrożeniem dla oskrzeli, a nawet płuc.

Jak usuwać wydzielinę Gruszka czy aspirator do nosa?

Istnieje kilka urządzeń, które pomogą dziecku pozbyć się zalegającego kataru. Możemy użyć z tradycyjnej gruszki, wsuwanej do nosa, którą następnie naciskamy. Tworzące się podciśnienie wciąga katar do gruszki. Inną metodą jest aspirator na wdech rodzica. W ostatnich latach bardzo popularny jest natomiast skuteczny i bezpieczny aspirator do odkurzacza.

Aspirator do nosa podłączany do odkurzacza

To rozwiązanie może budzić zdziwienie wielu rodziców. Tymczasem jest to o wiele skuteczniejsza metoda niż ustny aspirator czy gruszka, a wszystko dzięki zastosowaniu jednostajnej siły ssącej. Jeden z najpopularniejszych modeli, aspirator Katarek, pasuje do większości odkurzaczy o sile ssącej 800–1800W. Pamiętajmy, że Katarek do odkurzacza, tak jak i inne odciągacze, powinien być stosowany po uprzednim rozrzedzeniu wydzieliny 0,9% roztworem soli. Po usunięciu kataru należy zatroszczyć się o nawilżenie błony śluzowej nosa dziecka uszkodzonej przez wydzielinę . Katarek do odkurzacza można kupić w trzech wariantach: Katarek Standard (cena ok: 45 zł), Plus (55 zł) oraz Complete (60 zł).