Ekstrakcja zęba i podcięcie wędzidełka – zabiegi u chirurga stomatologa

19 czerwca 2019

Nie wszystkie schorzenia zębów i dziąseł mogą być wyleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie sposoby terapii okazują się bezskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć to określenie dla przeważającej liczby pacjentów brzmi przerażająco, to współczesna medycyna dysponuje środkami i technologiami, które powodują, iż nawet bardzo złożone zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a komplikacje należą do rzadkości.

Czym zajmuje się chirurg dentysta?

Do zabiegów często prowadzonych przez chirurga dentystę należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (na przykład całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Te zabiegi przeprowadza się, jeśli stan zębów jest zły – przede wszystkim na skutek zaawansowanej próchnicy bądź często powracających stanów zapalnych. Chirurg dentystyczny zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentysty należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg dentystyczny a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem bólu. W dzisiejszych czasach jednakże dostępne są środki, które kompletnie eliminują przykre odczucia. Oprócz tego pacjenci, którzy panicznie boją się fotela stomatologicznego, mogą otrzymać pomocnicze środki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie całkowitej narkozy.