Implant zęba – jak przebiega zabieg jego wszczepienia?

10 maja 2019

Najlepszą metodą na pozbycie się braków w uzębieniu są implanty zębów. Zdają egzamin zarówno w przypadku ogólnego bezzębia, jak i braku jednego zęba. Ich najważniejszymi atutami są stosunkowo nieskomplikowania pielęgnacja oraz naturalny wygląd – implant zębowy wraz z ceramiczną koronąwygląda zupełnie jak naturalny ząb. Ich zakładanie jest też mniej przykre dla pacjenta aniżeli zakładanie mostu czy pełnej protezy – nie wymaga szlifowania sąsiednich zębów. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak przebiega ten proces i jakie kroki trzeba przed nim podjąć.

Implanty zębowe – fazy terapii

proces założenia implantów stomatologicznych rozpoczyna się od zaaplikowania pacjentowi znieczulenia. Poza nim istotne jest także odpowiednie nastawienie i opanowanie strachu. W następnej kolejności dentysta nacina dziąsła. To umożliwia mu odsłonięcie kości i uformowanie w niej łoża dla implantu. W tym celu stosuje się metody piezochirurgii oraz odpowiednio dobrane wiertła. To niezwykle skomplikowany etap zabiegu – chirurg stomatologiczny musi wykazać się wyczuciem i precyzją. Dokładność niezbędna jest też przy wszczepieniu implantu zębowego w kość. Gdy ten znajdzie się na swoim miejscu, lekarzowi pozostaje jedynie zszyć dziąsło pacjenta.

Implanty stomatologiczne a obawa przed bólem

Proces wszczepienia implantu stomatologicznego budzi u wielu pacjentów obawy związane z ewentualnym dotkliwym bólem doświadczanym w trakcie zabiegu i bezpośrednio po nim. Szczęśliwie niepokój ten jest całkowicie nieuzasadniony. Nowoczesna implantologia dysponuje niesłychanie efektywnymi lekami przeciwbólowymi, gwarantującymi pacjentowi zachowanie spokoju na fotelu stomatologicznym. Pacjenci szczególnie czuli na ból mogą ponadto skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego całkowicie eliminującego możliwość odczuwania stresu przed chirurgiem-stomatologiem.