Jak leczyć wady wzroku? O korekcji laserowej

4 lipca 2020

Dostęp do różnorodnych zawodów, możliwość uprawiania sportu bez szkieł korekcyjnych oraz wygoda na co dzień – to tylko niektóre z powodów, które nakłaniają nas do przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku. Popularność tej metody ostatnimi czasy ciągle wzrasta, na co wpływ ma z pewnością lepsza technologia (i będąca jej rezultatem obniżka cen leczenia) oraz niesłychanie małe ryzyko potencjalnych komplikacji. Za rozważeniem przeprowadzenia zabiegu laserowej korekty wzroku przemawiają też względy zdrowotne. Liczne badania udowadniają wszak, iż zaniedbane wady wzroku mogą przekształcić się w wiele poważniejsze problemy, bowiem są czwarty (zaraz po zwyrodnieniu plamki, jaskrze oraz zaćmie) powód ślepoty. Zgodnie ze statystykami z miopią zmaga się co trzeci Europejczyk.

Korekcja laserowa wzroku czyli formowanie rogówki

Korekta laserowa wzroku wykorzystuje technologię formowania rogówki przy pomocy skoncentrowanej wiązki światła. W leczeniu miopii, w wyniku spłaszczenie rogówki w jej środku osiąga się świetne efekty. Podnosząc jej środek i zmniejszając jej obwód, można z kolei wyeliminować dalekowzroczność. Dziś najpopularniejszym typem lasera używanego podczas zabiegów korekcji laserowej jest laser femtosekundowy, który wydziela krótkie wiązki światła podczerwonego. Umożliwia to wykonanie dokładnego formowania, a równocześnie minimalizuje zagrożenie naruszenia innych elementów rogówki. Za decyzją o wyborze tego sposobu leczenia wad widzenia przemawia niemało czynników. Najistotniejsze to przede wszystkim dokładność, niska inwazyjność, efektywność, jak również nikłe niebezpieczeństwo powikłań. Wypada napomknąć też o tym, iż zabieg może być prowadzony w znieczuleniu miejscowym.

Laserowa korekcja wzroku – lekarz może jej odmówić

Nim postanowimy o poddaniu się leczeniu laserem, warto mieć świadomość tego, iż w niektórych przypadkach lekarz może odmówić jego przeprowadzenia. Do najistotniejszych przeciwwskazań zaliczyć należy przede wszystkim choroby autoimmunologiczne, posiadanie rozrusznika serca, infekcje wirusowe, nieukończony 21 roku życia, karmienie piersią i ciążę czy schorzenia oczu jak przykładowo zaćma.

Nasz adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]