Korekcja wad wzroku. Poznaj najpopularniejsze metody

27 maja 2021

Pokaźna porcja wiedzy o femtoLasik. Zobacz koniecznie!

Korekta wzroku laserem to współcześnie najbardziej popularna forma korekcji nadwzroczności, krótkowzroczności, astygmatyzmu czy presbiopii, aczkolwiek mało zainteresowanych zdaje sobie sprawę z tego, iż zabiegi te są realizowane przy użyciu różnych technik.

Zabieg FemtoLASIK – bezbolesna, bezpieczna, a jednocześnie bezinwazyjna technika korekty wzroku

Zabieg FemtoLASIK (nierzadko zwany również All-Laser-LASIK) to bezinwazyjna, całkowicie bezpieczna i nie wywołująca bólu technika korekcji takich wad jak krótkowzroczność (do -10 dioptrii), astygmatyzm (do 6 dioptrii), hyperopia (do +4 dioptrii) oraz u niektórych pacjentów presbiopia. Sam zabieg nie jest długi – doświadczony lekarz optometrysta potrafi zakończyć go w nieco ponad piętnaście minut. Atutem tego zabiegu jest to, iż pacjentom niezmiernie szybko wraca ostrość widzenia – w zasadzie w przeciągu doby po zabiegu może wznowić swoje codzienne czynności. Zabieg przebiega w dwóch fazach i w przeciwieństwie do tradycyjnej metody LASIK, tutaj rogówka nie jest nacinana przy użyciu mikrokeratomu. W metodzie FemtoLASIK najpierw przy pomocy lasera femtosekundowego oddziela się płatek rogówki o grubości ok 0,1 milimetra, a w drugim etapie ma miejsce formowanie rogówki laserem excimerowym.

Pewnym wariantem zabiegu FemtoLASIK jest FemtoLASIK Topoguided, gdzie praca lasera excimerowego jest spersonalizowana dla każdego pacjenta. Przed rozpoczęciem zabiegu przygotowuje się mapę rogówki i na jej podstawie programuje się wszelkie ruchy wiązki laserowej. Ten wariant zabiegu wykonuje się u osób z hyperopią oraz astygmatyzmem, których rogówka cechuje się niestandardowym kształtem.

Metody EBK i LASEK

Pozostałe metody korekcji wad wzroku to między innymi:
EBK, w którym po znieczuleniu oka usuwa się z rogówki nabłonek (odbudowuje się on później samoistnie), a następnie modeluje się rogówkę przy użyciu lasera excimerowego. EBK nazywana jest metodą powierzchniową, dlatego że nie dochodzi do ingerencji w głębokie warstwy rogówki. EBK można jednakże zastosować tylko do korekty niedużych wad wzroku.
LASEK – przeprowadzany jest u osób, u których z rozmaitych względów nie da się użyć zabiegu FemtoLASIK. W metodzie LASEK płatek nabłonka rogówki odcinany jest nie wiązką laserową, a alkoholem.

Nasz adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]