Nakazane prawem badania wysokościowe

22 października 2023

Pracą na wysokościach nazywamy wykonywanie czynności na wysokości przekraczającej trzy metry nad podłogą czy ziemią. Dotyczy to zatem robót przede wszystkim budowlanych, ale też pracowników prac remontowo–budowlanych, elektryków oraz osoby reprezentujące wiele innych branż. Jak przebiegają te badania?

Charakter badań wysokościowych

Praca na wysokości, mimo że według przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy musi być wykonywana z uwzględnieniem właściwych zabezpieczeń, nie należy do bezpiecznych, dlatego badania wysokościowe mają wykazać, jeśli ktoś nie może jej wykonywać. Pracy tego rodzaju nie mogą wykonywać osoby mające skłonności do zawrotów głowy, cierpiące na zaburzenia równowagi bądź wykazujące problemy ze wzrokiem. W sferę badań wysokościowych wchodzi zatem pełna diagnostyka z zakresu laryngologii (co ma związek z błędnikiem i równowagą), okulistyki i neurologii. Badania przeprowadza się poddając badanego prostym testom przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń. W toku badań można też zdiagnozować problemy do tej pory niezdiagnozowane, stanowiące zaś poważne przeciwwskazanie do pracy na wysokości, ich wykonanie ma więc szczególne znaczenie. Nie trzeba obawiać się, że niezbędne będzie przeznaczenie na te badania wiele czasu, gdyż jest możliwość przeprowadzenia pełnej diagnostyki nawet w jeden dzień.

Badania wysokościowe – jak długo są ważne?

Badania wysokościowe trzeba wykonać przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, lecz nie oznacza to, że wystarczy wykonać je jednorazowo. Pamiętając, iż w toku pełnienia obowiązków stan zdrowia może się pogorszyć, a także, iż taki jest obowiązek nakazany przez prawo, badaniom tego typu trzeba poddawać się co 2-3 lata. Osoby, które przekroczyły 50 lat, muszą natomiast poddawać się im każdego roku.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]