Kwas hialuronowy – wbrew swojej nazwie – jest cukrem, który znajduje się w rozmaitych tkankach żywych organizmów, np. w ciałku szklistym oka. Aczkolwiek najwięcej można go spotkać w tkance skórnej. Stymuluje on wytwarzanie kolagenu, a przy tym ma też zdolność wiązania ogromnych ilości wody, i to właśnie między innymi dzięki niemu skóra jest elastyczna. Wraz z biegiem lat ilość kwasu hialuronowego stopniowo się obniża, przez co skóra staje się luźniejsza. Stąd właśnie tworzą się zmarszczki, będące normalnym następstwem nieuchronnego procesu starzenia się.
Kwas hialuronowy – nie tylko medycyna estetyczna
Chociaż wstrzykiwanie kwasu hialuronowego kojarzy się z reguły z zabiegami redukcji zmarszczek, ten organiczny związek chemiczny wykorzystywany jest w zdecydowanie szerszym zakresie. Wykorzystuje się go m.in. w otolaryngologii do podczas perforacji błony bębenkowej bądź w proktologii do wspierania procesów gojenia. W medycynie estetycznej z kolei kwas hialuronowy stosuje się w zabiegach, których celem jest redukcja zmarszczek, uniesienie brwi, poprawa kształtu nosa, modelowanie podbródka, brody oraz okolic ust, likwidacja cieni pod oczami czy podniesienie policzków. Oprócz zabiegów na twarz, kwas hialuronowy wykorzystuje się również na dłonie i na włosy (wzmacnianie cebulek włosów).
Czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia ostrzykiwania kwasem hialuronowym?
Kwas hialuronowy jest związkiem organicznym, wobec tego ewentualne podrażnienia czy reakcje alergiczne po zabiegu pojawiają się sporadycznie, ale nie można ich lekceważyć. Przed decyzją o zabiegu lekarz odbywa z pacjentem wywiad, w toku którego stwierdza, czy istnieją przeciwwskazania do wykonania procedury ostrzykiwania kwasem hialuronowym, takie jak m.in. ciąża, choroby autoimmunologiczne, opryszczka bądź stany zapalne skóry, a także ewentualne uczulenie na ten cukier.
Ostrzykiwania kwasem hialuronowym odbywa się z użyciem mikrokaniuli, która przez wzgląd obłemu zakończeniu nie przecina tkanek jak zwyczajna igła. Zależnie od wielkości obszaru ostrzykiwanego miejsca, zabieg ten trwa zwykle od 30 do 90 minut. Po zabiegu na skórze może być widoczny obrzęk, który utrzymuje się około 2-3 dni. Trzeba podkreślić, iż efekty, jakie przynoszą zastrzyki kwasem hialuronowym nie są wieczne, dlatego że ten związek podlega sukcesywnemu procesowi metabolizmu przez organizm.