Trekkingi w Dolomitach – dlaczego warto?

25 lutego 2024

Wszystko, czego należy dowiedzieć się o Dolomity trekking, uzyskasz na www.exploruj.pl/gora/dolomity/.

Entuzjaści czynnego wypoczynku na pewno poznali już niemal wszystkie trasy trekkingowe w Polsce wyznaczonych w Tatrach, w Karkonoszach oraz w Bieszczadach. Zdecydowanie są one porywające, jednak osoby, które chętnie uprawiają ten rodzaj aktywności z czasem chcą przeżyć powtórnie emocje płynące z wypraw po nieznanym sobie obszarze. Dlaczego zatem korzystać tylko z tras w polskich górach, jeżeli można zachwycać się zachwycającym krajobrazem włoskich Dolomitów?

Dolomity – pełne ostrych grani, stromych turni oraz baszt skalnych

Dolomity, czyli masyw górski położony całkowicie w północno-wschodniej części Włoch, wyróżniają się pokaźną ilością stromych turni, baszt skalnych i ostrych grani, które w ciągu dnia przez padające na nie słońce zmieniają swój kolor. Jest to również jeden z najurokliwszych masywów górskich starego kontynentu (jeśli nie świata!), nie dziwi więc, iż dekadę temu wpisano je do spisu światowego dziedzictwa UNESCO. Mimo tego, że w Dolomitach występują kilkusetmetrowe pionowe skalne ściany, dość spadziste stoki i liczne urwiska, wyznaczono w nich również niemało łatwych szlaków krajobrazowych, z którymi poradzą sobie osoby mające już doświadczenie w trekkingu.

Trekking w alpejskich Dolomitach dla początkujących i zaawansowanych turystów

Początkujących entuzjastów trekkingu z pewnością zachwyci przejście przez to pasmo górskie po via ferratach, to znaczy po trasach turystycznych wyposażonych w stalowe liny asekuracyjne. Harmonogram wycieczek tego typu jest tak ułożony, by ich uczestnicy mieli czas na naukę zasad asekuracji, a także sposobów przemieszczania się po takiej trasie. Bardziej obeznani z górami i mający wysokie przygotowanie fizyczne turyści będą zachwyceni przejściem po trasie na Brencie, najbardziej znanego pasma górskiego Dolomitów. Wycieczka ta jest dla wielu osób fizycznie bardzo forsowna, lecz ten, kto weźmie w niej udział zapewne zapamięta ją do końca życia. W Dolomitach można spędzić również w interesujący sposób zimowe miesiące, poruszając się po mało spadzistych obszarach na rakietach. Tak można podziwiać m.in. widoki na szczyt Averau czy grupę Tre Cime.

Nasz adres:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]