Kantar sznutkowy i skórzany – czym się różnią?

11 listopada 2019

Chcesz kupić kantar? Powinieneś odwiedzić ten adres

Kantar to powszechnie używany fragment uprzęży dla konia. Jest bardzo podobny do uzdy, bowiem jedyną różnicą pomiędzy oboma rozwiązaniami jest brak wędzidła – części umieszczanej w pysku, umożliwiającej przekazywanie sygnałów do stąpającego zwierzęcia. Kantar to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie prawie nigdy się nie rozstają. Skutkiem tego powinien on być dopasowany do kształtu i wielkości głowy zwierzęcia, a także nie powodować u niego uszkodzeń skóry. Jak zatem znaleźć odpowiedni kantar dla konia? Na które jego właściwości powinno się zwrócić uwagę?

Kantar sznurkowy czy podszywany – który wygodniejszy dla konia?

W sklepach znajdziemy różne warianty kantarów: sznurkowe, podszywane, taśmowe czy skórzane. Te pierwsze, nazywane też halterami, są zalecane z uwagi na ogromną kontrolę, którą dżokej przy ich użyciu sprawuje nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia znacznie bardziej komfortowy jest jednakże kantar taśmowy albo skórzany. Dużo wyższy komfort przynoszą kantary podszywane – np. naturalnym bądź sztucznym futrem, które da się ściągnąć celem wyczyszczenia. Kantar tego typu znakomicie zapobiega tworzeniu się obtarć, a przy tym pozwala uwiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas spacerów albo tresury.

Kantary – jakie rozmiary znajdziesz na rynku

Kantary dla koni wytwarzane są w paru rozmiarach. Rozmiar najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych i źrebiąt. Następny to shetty (0), który stosują właściciele koni szetlandzkich oraz większych źrebiąt. Kantar w rozmiarze pony (1) jest z kolei stworzony dla kucy (np. walijskich) i rocznych koni większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średnich rozmiarów i są odpowiednie m.in. dla koni arabskich, fryzyjskich, holsztyńskich oraz trakenów. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak shire czy konie belgijskie) i większych ras gorącokrwistych (na przykład śląskich).

Nasz adres:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]