Kaski i toczki jeździeckie – bezpieczeństwo przede wszystkim

14 lipca 2019

Dalsze informacje o kasku jeździeckim

Jazda konna należy do tych dziedzin sportowych, w których ryzyko upadków jest szczególnie duże. A te, przez sporą wysokość i prędkość, bywają naprawdę groźne. Na uszkodzenia podatna jest szczególnie głowa jeźdźca, która obligatoryjnie musi być należycie chroniona. W sklepach z artykułami dla wielbicieli jeździectwa dostępne są dwa typy zabezpieczeń głowy – kaski oraz toczki do jazdy konnej. Które z nich jednak zapewniają lepszą ochronę? O czym pamiętać podczas zakupów któregoś z tych akcesoriów?

Kask czy toczek do jazdy konnej? Co lepsze?

Zwyczajna, myśliwska czapka była pierwszym jeździeckim nakryciem głowy. Jej fason był wzorem dla powstania toczków. Współczesny toczek do jazdy konnej jest najczęściej wyprodukowany z włókna szklanego i jest czymś pośrednim pomiędzy kaskiem, a tradycyjną czapką. Nie gwarantuje jednakże tak solidnej protekcji jak kask, przez co rekomendowany jest raczej przy rekreacyjnej jeździe o niewielkiej prędkości. Pod tym względem zdecydowanie lepiej wypada kask jeździecki, który jest używany przez wyczynowców i posiada certyfikaty odpowiednich organizacji – w naszym kraju jest to PZJ.

Kupujemy kask lub toczek do jazdy konnej

Najważniejsza kwestia przy wyborze kasków do jazdy konnej to bezpieczeństwo. Kask powinien posiadać stosowne certyfikaty, a także być perfekcyjnie dopasowany do kształtu głowy dżokeja lub pozwalać na regulację rozmiaru. Do kasku wskazane jest dokupić dodatki – przede wszystkim pokrowiec, który uprości jego przewożenie i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Kupując kask nie powinno się też iść na kompromis. Dlatego, jeśli w naszej miejscowości nie znaleźliśmy pasującego nam modelu, można kupić go w sklepie internetowym.

Nasz adres:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]