Kilka ciekawostek o obrączkach ślubnych

20 lipca 2020

Obrączki ślubne Kraków znajdziesz na obraczki.net.pl

Dla większości małżonków ceremonia ślubu jest niezmiernie emocjonującym dniem w życiu. Ceremonia ta wiąże młodą parę do końca życia, a symbolem ich oddania, lojalności i uczucia są obrączki, które wsuwają sobie na palce.

Panowie nie zawsze mieli obrączki ślubne

Pierwotnie nie nie istniało rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, w związku z tym ich historia jest wspólna i sięga kilkuset stuleci przed naszą erą. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, w rezultacie czego wręczenie żonie pierścienia stało się częścią ceremonii zaślubin. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na palcu obrączki wiele stuleci później, o czym jednak mało osób pamięta. I choć uprzednio miały miejsce przypadki, że wkładali pierścienie na palec obrączkowy gdy wyrywali się na wojenne wyprawy, niemniej jednak zwyczaj ten spopularyzował się szerzej w minionym stuleciu, a konkretnie w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, że w ojczyźnie czeka na niego małżonka, za którą walczy i której ma obowiązek być wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej dłoni, jednakże w wielu krajach, jak np. w Turcji, we Francji, w Iranie czy w Stanach Zjednoczonych Ameryki, zakłada się je na lewą rękę, gdzie zgodnie ze staroświeckimi przesądami biegnie mityczna “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy i wybiera obrączki ślubne wspólnie, jakkolwiek zwyczaj rekomenduje, że kobieta nie powinna ich kupować, gdyż jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki – kiedyś ze stali, teraz z platyny bądź złota

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się subtelniejszym wzornictwem. Przez wiele wieków wytwarzano je z przeróżnych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (takie jak miedź lub stal), które reprezentowały moc miłości. Współcześnie do ich wykonania używa się przeważnie złota oraz platyny, które są symbolem zaufania do małżonka. Owszem, są one także często zdobione kamieniami szlachetnymi, jednak w dalszym ciągu przeważnie kupowane są ponadczasowe, proste złote pierścienie oraz delikatne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch odmian złota (przykładowo białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, mają także nieraz w swojej ofercie grawerunek. Mamy więc opcję personalizacji obrączki dodając do nich imiona małżonka, datę ślubu czy też znaczący dla nowożeńców cytat.

Nasz adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]