Tu zaopatrzysz się w banknoty kolekcjonerskie.
Kiedy mówimy o kolekcjonerstwie, jedną z pierwszych myśli obok filatelistyki oraz deltiologii jest numizmatyka. Jednakże monety to nie jedyne środki płatnicze, którymi interesują się zbieracze. W połowie XX wieku rozwinęła się notafillia, która zajmuje się kolekcjonowaniem oraz badaniem banknotów i pozostałych notgeldów.
Historia banknotów i z jakiej przyczyny je kolekcjonujemy?
Mało kto wie, iż pierwowzory papierowych środków płatniczych powstały nie na terenie Europy, ale w Chinach. Pierwotna ich wersja, bliska w w swoim przeznaczeniu raczej do współczesnych weksli, wykonana była ze skóry i pojawiła się ponad 2100 lat temu w czasie władzy Dynastii Han. Banknoty w formie jaką znamy obecnie kształtowały się z kolei od VII do XII w. podczas rządów Dynastii Tang oraz Dynastii Song. Były one ułatwieniem dla kupców, ponieważ zwalniały ich od konieczności przemieszczania się na duże odległości z dodatkowym balastem w postaci monet. Obywatele Europy po raz pierwszy dowiedzieli się o papierowych środkach pieniężnych z relacji legendarnych podróżników z XIII w., m.in. Marco Polo, jednakże w państwach europejskich zaczęto korzystać z nich powszechnie między XVII a XVIII w. Z czasem ten sposób płatności za usługi i towary zaakceptowano wszędzie. Dopiero w XXI w. banknoty są wypierane przez coraz powszechniejszą bankowość elektroniczną. Może właśnie stąd wzięło się coraz szersze zainteresowanie banknotami jako egzemplarzami kolekcjonerskimi, bo nie tylko mają one wartość historyczną, ale też artystyczną – od wieków przecież wzbudzają podziw drobiazgowym designem.
Polskie banknoty kolekcjonerskie – zabezpieczenia oraz motywy
Kolekcjonerzy banknotów, tak jak kolekcjonerzy monet, zbierają przede wszystkim banknoty obiegowe z różnych krajów świata. Są one całkiem łatwo osiągalne, chociaż koszt ich kupna bywa bardzo duży – to zależne jest od ich stanu zachowania i roku wprowadzenia w obieg. Oddzielnym rodzajem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, drukowane w limitowanym nakładzie, najczęściej celem upamiętnienia wybitnych postaci ze świata nauki, kultury i polityki czy znaczących wydarzeń. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 i 50 zł emituje Narodowy Bank Polski. Celebrują one m.in. 90 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (banknot 10 zł) czy 100. rocznicę utworzenia Legionów Polskich banknot 20 zł). Ciekawym faktem jest to, że poza cudownymi motywami graficznymi, banknoty kolekcjonerskie mają podobne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, między innymi nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby, elementy wypukłe dla osób niewidomych i mikrodruki.
Nasz adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]