Klaser na banknoty i monety – ochrona kolekcji

4 czerwca 2021

Kolekcjonowanie monet i banknotów to nie tylko frajda z szukania i zakupu nowych okazów, ale też poczucie zadowolenia z ich klasyfikowania i oglądania. Kupione numizmaty powinny więc znaleźć się w stosownych klaserach lub albumach, dzięki którym swobodnie będzie można je przeglądać, a jednocześnie uchowa się je przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Album na monety i banknoty – duże ułatwienie przy szeregowaniu eksponatów

Numizmatycy mają bogaty wybór narzędzi umożliwiających bezpieczne ich przechowywanie, jednak najbardziej popularne nadal pozostają klasery. Dlaczego? Przede wszystkim z tego powodu, iż pomagają łatwo układać numizmaty jednego rodzaju. Pamiętajmy jednak, iż część albumów na monety nie zawiera w środku kart i należy kupować je oddzielnie dobierając je do typu kolekcjonowanych numizmatów bądź banknotów. Swoboda wypinania oraz wpinania kart jest znacznym usprawnieniem przy porządkowaniu eksponatów zgodnie z osobistym uznaniem – można przenosić je między albumami bez konieczności wyciągania poszczególnych okazów, co minimalizuje niebezpieczeństwo rozdarcia banknotów lub zarysowania numizmatów. Ponadto, dysponując malutką kolekcją, w jednym albumie można ulokować monety o przeróżnych średnicach, należy tylko dokupić karty z pasującymi do nich kieszonkami. Dodatkowym atutem klaserów na monety jest to, że często są stylizowane na wygląd książek lub albumów z fotografiami, więc łatwo ukryć je w biblioteczce przez spojrzeniem ewentualnego rabusia.

Numizmaty w holderach także przechowasz w albumach na monety

Doświadczeni kolekcjonerzy zalecają, żeby w przegródkach albumów wykonanych z plastiku przechowywać mniej wartościowe numizmaty, nie posiadające stanu menniczego, ponieważ nawet gruba folia z polichlorku winylu nie gwarantuje monecie kompletnej osłony przed działaniem powietrza oraz wysokiej wilgotności. Kosztowne monety w idealnym stanie lub te wybite z metali szlachetnych powinno się uprzednio zabezpieczyć poprzez umieszczenie w plastikowym kapslu. Taki kapsel można następnie przechowywać w albumie, gdyż szereg producentów oferuje strony do klaserów, w które bez problemu można włożyć monety zabezpieczone tekturowym holderem albo kapslem.

Nasz adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]