Kłódki szyfrowe lub na klucz – rodzaj ma znaczenie

12 września 2018

Kłódki najstarsza znaną nam formą zabezpieczania pomieszczeń i pojemników. Istnieje niezliczona ilość rodzajów kłódek, jednak każda z nich należy do jednego z dwóch bazowych typów – z prostym trzpieniem lub szeklą wygiętą w kształt litery U. Kłódki z szeklą cechuje wygoda w użyciu i uniwersalność, jednak kłódka trzpieniowa lepiej wypada pod względem wytrzymałości. To oczywiście jeden z wielu możliwych sposobów klasyfikacji kłódek. Co więc poza tym wpływa na funkcjonalność kłódki. Na co zwracać uwagę przy jej zakupie?

Kłódka na klucz czy na szyfr?

Wybierając kłódki warto wziąć pod uwagę rodzaj zamknięcia. Do wyboru mamy dwie opcje – kłódkę szyfrową oraz zamykaną kluczem. Kłódki szyfrowe są wygodne i dość trudne do sforsowania, jednak przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na jakość wykonania. Jeśli widoczny jest bębenek, włamywacz bez problemów złamie kod i sforsuje kłódkę. Dobrym zabezpieczeniem będą tylko produkty z wyższej półki – między innymi kłódki Gerda. Podobnie jest zresztą z kłódkami na klucz – te najtańsze doświadczony włamywacz otworzy bardzo szybko.

Z czego produkuje się kłódki?

Dla solidności kłódki bardzo ważny jest też surowiec, z którego została ona wyprodukowana. Ważne jest by był on odporny na uderzenia i piłowanie, co zapewni wystarczającą ochronę przed włamywaczami. Właśnie dlatego współczesne kłódki wysokiej jakości wytwarzane są z metali wykazujących wspomniane właściwości. Najpopularniejsze rodzaje to głownie kłódka mosiężna oraz kłódka żeliwna. Poza tym spotykane są też kłódki wykonane ze stali (głównie nierdzewnej). Wszelkie kłódki dla zwiększenia wytrzymałości na wodę bywają pokryte powłokami galwanicznymi – np. niklem.