Książki kryminalne i thrillery – literatura, od której strach się oderwać

18 listopada 2022

Tutaj znajdziesz książki kryminalne.

Pokaźna grupa osób fascynuje się strasznymi opowieściami. Jedni gustują w opowiadaniach na granicy horroru, pozostali uwielbiają zanurzać się w dalekie zakątki pogmatwanych umysłów psychopatycznych morderców oraz brutalnych bandytów. W zalewie podcastów i platform streamingowych, na których dostępnych są tysiące produkcji przybliżających odbiorcom historie z życia wzięte, jak i te zupełnie fikcyjne, nieprzerwanie jedną z najlepszych metod ich doświadczenia pozostają thrillery i książki kryminalne.

Książki kryminalne i thrillery – dlaczego się bać?

Miłośnik kryminałów i horrorów natychmiast powie, iż chodzi o szybki zastrzyk adrenaliny. Czytając lub oglądając horrory pragniemy na chwilę dać się ponieść zniewalającemu uczuciu strachu, którego z rzadka przeżywa się na co dzień. Nie ma współcześnie dla człowieka na świecie śmiertelnych zagrożeń, a gdy już się czymś stresujemy to zwykle finansami, utratą zatrudnienia lub problemami zdrowotnymi. O ile nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie przeżywamy momentów, w których nasze ciało wyzwala w ogromnych ilościach adrenalinę, czyli hormon stresu i przetrwania. A właśnie uczucie strachu uczy nas działać w okolicznościach kryzysowych. Nie bez powodu bajki Andersena i braci Grimm mają zazwyczaj tak niepokojący i brutalny wydźwięk – w ten sposób historie te ostrzegało dzieci przed niebezpieczeństwami codziennego życia, pokazując im w tym samym czasie, że to co dobre czasem nie triumfuje.

Filmowe ekranizacje książek kryminalnych nie są tak dobre jak pierwowzór

XXI wiek to okres szybkiej kultury. Odbiorcy, jeśli wyłuskają na nią czas, szukają filmu bądź mini serialu, którego obejrzenie potrwa maksymalnie parę godzin. Pasjonaci klimatycznych kryminałów i thrillerów są wręcz rozpieszczani ilością produkcji tego typu, które oferowane są na mniej czy bardziej znanych platformach streamingowych. Co warte zaakcentowania, częstokroć te seriale i filmy bazują one na głośnych książkach, lecz ustępują swoim pierwowzorom i ich obejrzenie nie daje takiej radości jak przeczytanie oryginału. Książkę, w szczególności historię kryminalną czy thriller, odbiera się inaczej niż film fabularny – spokojniej, czyli z większą uwagą. W słowie pisanym każdy dialog, deskrypcja i bohater (a także postać z drugiego planu) kształtuje nastrój snutej historii. Niepokój wyzwalany jest u czytelnika z reguły powoli, ale umożliwia to skrupulatniejszą analizę przedstawionych wydarzeń i relacji bohaterów. Jeżeli więc lubisz czytać i znajdujesz na to czas, daj się przestraszyć literaturze kryminalnej, horrorom oraz thrillerom.

Nasz adres:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa