Łańcuchy na koła – co warto o nich wiedzieć

23 lutego 2019

Jeśli chcesz zamówić łańcuchy na koła, skieruj się tu

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Turcji, Bułgarii i Norwegii), w pozostałych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Polsce i Niemczech). Jak zatem rodzaje łańcuchów samochodowych znajdziemy w sklepach?

Modele łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe dzielimy zazwyczaj mając na względzie ich przeznaczenie. Wyróżniamy typy stworzone z myślą o wykorzystywaniu w samochodach osobowych, terenowych, ciężarowych i dostawczych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też motywem zaplotu, przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które powinno być dostosowane do rodzaju felgi. Rozmaite są również materiały, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. Współcześnie producenci używają przede wszystkim stali tytanowej bądź manganowej.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i za pierwszym razem może być źródłem sporego stresu. By się go ustrzec się, należy przećwiczyć tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba unikać przekraczania prędkości 50 km/h, buksowania kół i poruszania się po odśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów samochodowych, należy też koniecznie nadzorować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich eksploatacji.

Nasz adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]