Orynnowanie dachu – ochrona przed zalegającą wodą

5 czerwca 2022

Chcesz kupić rynny metalowe? Sprawdź https://www.regamet.pl/akcesoria-dachowe/.

Systemy dachowe tworzy wiele modułów. Wśród tych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia ich solidności i wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia sprawne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu komplikacji wynikających z jej zalegania. Nie powinniśmy więc lekceważyć doboru prawidłowych elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zagadnienie trudne i wymagające fachowej wiedzy oraz kwalifikacji – podobnie jak montaż rynien. Co w związku z tym powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie zadanie pełnią te systemy? Z jakich modułów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Orynnowanie dachu – jakie elementy wchodzą w jego skład?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z licznych mniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z rozmaitego przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda schodząca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu albo pod nim, których funkcją jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na kątach dachu – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie przeróżnych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a potem do ścieków.

Rynny plastikowe, PCV lub metalowe – co kupić?

W asortymencie sklepów budowlanych dostępne są systemy rynnowe wykonane z różnych materiałów – między innymi z metalu PCV. Które z nich będą najlepsze? To zależy od rodzaju budynku oraz tego, w jakim stopniu jest on narażony na działanie opadów. Decyzję o doborze konkretnego orynnowania należy zatem przedyskutować z profesjonalistą.

Nasz adres:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08