Pierścionek zaręczynowy – jaki wybrać? Tradycje i współczesne trendy

12 czerwca 2020

Kiedy znajdziesz kobietę, z którą zechcesz spędzić resztę życia, w końcu podejmiesz decyzję o ślubie. Wpierw jednakże ma miejsce ta wymarzona przez mnóstwo pań chwila – oświadczyny, na które powinieneś przygotować pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowy – nie zawsze złoto i kamienie szlachetne

Podarowanie kobiecie pierścienia to bardzo stary zwyczaj, sięgający Starożytnego Egiptu. Pierścienie mają postać koła, które reprezentuje nieskończoność. Zgodnie ze zwyczajem nosi się je na czwartym palcu lewej ręki, nazywanym zresztą “palcem obrączkowym”, co wynika z przekonania, że od tego palca biegnie żyła prowadząca bezpośrednio do serca, zwana “vena amoris”. Ogólnie przypuszcza się, iż to Grecy przywieźli na Stary Kontynent zwyczaj wręczania pierścionków zaręczynowych. Z początku wykonywano je ze skóry, z łodyg tataraku, a nawet kości słoniowej. Dopiero w późniejszym okresie Rzymianie wykorzystali do ich wyrobu metali, w głównej mierze żelaza. Drogimi pierścionkami ze złota czy srebra obdarowywano jedynie wówczas, gdy mężczyźni chcieli ogłosić swoją pełną ufność do przyszłej żony. Dziś pierścionki zaręczynowe od razu kojarzymy z drogimi kamieniami, złotem i platyną, jednakże materiały te tak naprawdę powszechnie wykorzystuje się do ich tworzenia zaledwie od paru stuleci, przy czym znaczący wzrost ich uznania daje się spostrzec w poprzednim wieku.

Pierścionki zaręczynowe – czy ich cena ma znaczenie?

Rzecz jasna, pożądana biżuteria na zaręczyny to platynowy pierścień z pokaźnym brylantem, jednakże możliwości swobodnego zestawiania przeróżnych metali i kamieni są olbrzymie. Oprócz diamentów stosuje się rubin, tanzanit bądź topaz. Część osób wybiera mniej kosztowne metale, jak tytan, stal damasceńską, srebro, jak również drewno, jednak wciąż na rynku przeważają pierścionki wykonane z platyny i rozmaitych rodzajów złota (czerwonego, żółtego i białego).
Ile powinniśmy środków przeznaczyć na pierścionek zaręczynowy? Niedawno funkcjonowało przekonanie, że narzeczony winien zapłacić na niego minimum dwumiesięczną pensję. Koszt pierścionka zależny jest od rozmaitych czynników: materiału, wykorzystanego kamienia, wzoru czy ilości karatów, w związku z tym każdy odszuka elegancki, niepowtarzalny pierścionek w określonym budżecie. Miejmy jednak na uwadze, że pierścionek zaręczynowy jest przede wszystkim symbolem miłości i zaangażowania, zatem jego koszt nie ma wielkiego znaczenia. Liczy się to, czy przypadnie do gustu naszej przyszłej małżonce.

Nasz adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]