Zamki do drzwi – rodzaje

22 października 2018

O tym, że o bezpieczeństwo mieszkania powinniśmy dbać wszystkimi dostępnymi metodami, nikogo nie musimy przekonywać. Jednym z najważniejszych dla ochrony mienia przed złodziejami jest zamek drzwiowy, który powinien być na tyle wytrzymały by uniemożliwić lub maksymalnie utrudnić nieproszonym gościom wejście do naszego domu. By ten spełnił swoje zadanie, musi być wykonany z materiałów najwyższej jakości i mieć właściwą konstrukcję. Jak zatem wybrać zamek do drzwi, a jak do tych założonych wewnątrz domu?

Zamki do drzwi zewnętrznych

W drzwiach wejściowych ze względu na bezpieczeństwo należy założyć dwa zamki. Do drzwi zewnętrznych stosuje się przede wszystkim zamki wpuszczane, gwarantujące doskonałą ochronę przy jednoczesnym zachowaniu walorów wizualnych drzwi. Ponadto na drzwiach wejściowych musi znaleźć się dodatkowy zamek pomocniczy – może to być zarówno model montowany za skrzydle, jak i kolejny zamek wpuszczany. W trosce o naszą wygodę, możemy ponadto wyposażyć się we wkładki bębenkowe obsługiwane kluczem master key, który otwiera kilka zamków.

Zamki drzwiowe do mieszkania

Mniejsze wymagania powinniśmy natomiast mieć w stosunku do zamków do drzwi wewnętrznych (chodzi tu zarówno o zamki do mebli, jak i zamki do drzwi łazienkowych czy do sypialni). Podstawowe zadanie, jakie mają tego typu zamków do drzwi to zapobieganie przypadkowemu otwarciu i zapewnienie prywatności. Przy ich kupnie warto więc kierować się w pierwszej kolejności ich funkcjonalnością , wyglądem (powinien być dopasowany do wystroju wnętrza) i prostotą konstrukcji, co umożliwi wykonanie ewentualnych napraw we własnym zakresie.