Formowanie konstrukcji z betonu – sklejka szalunkowa

3 listopada 2019

Więcej szczegółów o sklejce Peri

Deski szalunkowe to podstawowy komponent szalunków. Tę funkcję mogą pełnić powszechne deski z drewna lub płyty wytworzone z innego surowca, jednak przeważnie wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można zatem wybudować obiekty z murami wykonanymi z tego kompozytu. Szalunki mają też zastosowanie w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają wykonanie otworów na stolarkę, tj. okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jest nam niezbędna, a nie możemy nabywać własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Kiedyś w szalunkach na ogół używane były deski z litego drewna. Te jednak były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały właściwych parametrów – zazwyczaj nie najlepiej radziły sobie z wilgocią. W związku z tym współcześnie wykorzystywana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z przeróżnych gatunków drewna – zazwyczaj z olchy, brzozy lub topoli. W ofercie producentów znajdują się różnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, do których produkcji stosuje się żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Drugi częstokroć wykorzystywany rodzaj to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Przedsiębiorstwa budowlane mają przeważnie swoją sklejkę szalunkową wraz z częściami umożliwiającymi jej łączenie. Jeżeli jednak zamierzamy wybudować dom lub garaż na własną rękę, nie ma potrzeby zakupu wszystkich elementów szalunków – możemy je wynająć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Poza samej sklejki szalunkowej, firma służy też wynajmem innych akcesoriów potrzebnych do postawienia szalunków – m.in. łączników i głowic.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]