Izolacja pionowa i pozioma – z jakiego powodu trzeba je wykonać?

6 maja 2019

Każdy, kto decyduje się na budowę domu, pragnie, aby możliwie jak najdłużej pozostał on w idealnym stanie. Nie jest to jednak prawdopodobne, jeżeli nie będzie zrobiona właściwa izolacja pionowa i pozioma domu. Hydroizolacja doskonale chroni przed wilgocią na ścianach, a tym samym sprawia, iż są one odporne na powstawanie plam, a w budynku nie ma zapachu wilgoci.

Izolacja pionowa i pozioma – wykonanie i znaczenie

Jedną z oznak niewłaściwie zrobionej izolacji budynków okazuje się być zawilgocenie ścian. Do tego dodać trzeba puchnące tynki oraz przytoczone we wstępie artykułu plamy, które najczęściej zobaczyć można na parterze oraz w piwnicy. Tego rodzaju problemy bardzo często spotyka się w tych nieruchomościach, których fundamenty zrobiono z czerwonej cegły. I nie ma tu żadnego znaczenia czy chodzi o budynki współczesne, czy te wybudowane bardzo dawno. Aby odtworzyć źle zrobioną bądź brakującą izolację poziomą, należy ustalić do jakiego pułapu musi ona docierać, a potem na każdym metrze bieżącym powierzchni ściany wykonać około dziesięciu nawiertów biegnących na skos. Następnie przygotowane szczeliny trzeba napełnić wykorzystując w tym celu odpowiedni płyn o działaniu uszczelniającym. Jest on higroskopijny, na skutek czego skutecznie uszczelnia fugi i uniemożliwia przepływanie wody w górne rejony murów. By jednak izolacja mająca charakter poziomy była naprawdę skuteczna, niezbędne jest również przywrócenie izolacji pionowej – w takim przypadku trzeba w pierwszym etapie usunąć zawilgocone tynki, oczyścić ścianę, pogłębić fugi, a na koniec pokryć wszystko środkiem, który ma działanie izolujące. Kończącym etapem robót budowlanych jest ocieplenie murów polistyrenem.

Izolacja pionowa i pozioma – kto może ją wykonać?

Wykonanie hydroizolacji budynku najlepiej jest powierzyć doświadczonej ekipie, która zna zagadnienie hydroizolacji. Tylko wtedy można być pewnym, że prace zostaną przeprowadzone właściwie, a izolacja się sprawdzi.