Niezbędne elementy budowlane – szalunki

6 sierpnia 2019

Zamów szalunki Peri na sklep.abcszalunki.pl

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Zwykle wykorzystuje się je w przypadku wylewania ścian betonowych – wtenczas są one konieczne do tego, aby nadać im właściwy kształt i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Poza tym szalunki wykorzystuje się również podczas stawiania budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na wykonanie otworów na drzwi, bramy i okna. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i jak mogą znaleźć je inwestorzy.

Szalunki z metalu, sklejki bądź drewna

Najstarszym typem szalunków jest struktura utworzona z grubych sklejek scalonych ze sobą gwoździami bądź drewnianych desek, którą można wykorzystać ponownie po rozmontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże kłopotliwy – większość inwestorów i wykonawców wybiera więc zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do błyskawicznego i łatwego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki mogą być wyprodukowane z metalu, sklejki lub drewna, jak również zestawiać dwa albo trzy materiały. Zwykle jednakże korzysta się ze sklejki – przeważnie z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a całą strukturę spajają narożniki, głowice ze stalowe lub aluminiowe, łączniki i belki.

Wynajęcie szalunków – kiedy to się opłaca?

Firmy na co dzień parające się pracami murarskimi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest jednakże w przypadku ekip, które zwykle świadczą inne usługi oraz inwestorów, którzy zamierzają planujących wybudować jeden obiekt. Zakup wszystkich modułów koniecznych do złożenia szalunku byłby całkiem nieodpowiedzialny finansowo . Dużo rozsądniejszym wyjściem będzie wypożyczenie szalunków.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]