Szalunki – czym są i do czego są przeznaczone?

9 sierpnia 2019

Dowiedz się więcej o szalunkach Kraków na https://abcszalunki.pl/wynajem/

Szalunki to to forma o charakterze tymczasowym, którą na ogół robi się z desek. Może ona być zrobiona również z drewnianych płyt, które zrobiono z drewna cechującego się słabszą jakością. Niektóre firmy decydują się na zrobienie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale tego rodzaju działanie nie jest zbyt rozpowszechnione. Deskowanie – bo dokładnie tak w inny sposób nazywa się szalunki – powoduje, że mieszanka, którą się wylewa, uzyskuje oczekiwaną formę. Szalunki usuwa się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Sięgając po szalunki, można również solidnie wesprzeć zbrojenie, które zostało wykonane do czasu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie zastygnie.

Szalunki – jak się je robi?

Wszelkie konstrukcje z betonu robi się na budowie w specjalnych formach, czyli właśnie szalunkach. W początkowym etapie prac niezbędne jest wykonanie szalunku, który potem zostaje zalany właściwie dobraną mieszanką betonu. W niektórych sytuacjach niezbędne jest wykonanie zbrojenia. Umieszcza się je przed wylaniem betonowej mieszanki. Szalunki usuwane są dopiero wtedy, kiedy mieszanka porządnie zwiąże. W przeważającej liczbie przypadków niezbędne jest do tego od około dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki wykonuje się między innymi w przypadku fundamentów, wykonanych z betonu cokołów ogrodzeń oraz sufitów żelbetowych. Mają więc naprawdę duże zastosowanie, a budowa bez nich nie posuwałaby się tak sprawnie.

Szalunki – jakie elementy konieczne są do zrobienia szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania niezbędna jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są także specjalne podpory oraz dźwigary. Nieraz zdarza się, że niewielkie firmy budowlane nie dysponują własnym systemem szalunkowym. Wówczas wyjściem okazuje się być skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który oferują firmy , które specjalizują się w dostarczaniu ekipom budowlanym szalunków oraz sklejki.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]