Krajowy System e-Faktur – podstawowe informacje

24 stycznia 2023

Zajrzyj tu jeśli interesujesz się Krajowym Systemem e-Faktur.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w 4 kwartale 2021 r., jednak finalnie biznesmeni na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać kilka miesięcy dłużej. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym stosowanie KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od stycznia 2023 r. będzie to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla właścicieli firm zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – zalety tego rozwiązania

Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które posiadają precyzyjnie zdefiniowaną strukturę danych zapisanych z użyciem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania zasadniczo mało co mówi osobie, która nie potrafi go odczytać, lecz dla stosownej aplikacji do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego typu jest w pełni czytelny. Fakt, że faktury otrzymują jednakowy format powoduje, że obojętnie jaki oprogramowanie do księgowości wykorzystują obie strony transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej będą odczytane tak samo. Jest to znamienny postęp przede wszystkim dla biur rachunkowych, które dotychczas na co dzień spotykały się z przypadkami błędnego przeniesienia przez programy księgowe danych z faktur dostarczanych przez klientów w formie zdjęcia faktury papierowej czy pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana zupełnie wyklucza prawdopodobieństwo błędu przy wprowadzaniu informacji z faktury przez księgowego, a także nieprawidłowego ich odczytania przez technologię OCR.

Krajowy System Faktur – osoby prowadzące działalność gospodarczą wiele na tym zyskają

Każdy przedsiębiorca od stycznia 2021 r. może odebrać i wystawić fakturę ustrukturyzowaną dzięki Krajowemu Systemowi e-Faktur uruchomionemu przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy przede wszystkim są zwolnieni z konieczności wysyłania pliku JPK_FA, wcześniej odbiorą zwrot VAT, jak również zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mają pewność, że nie zgubią faktury (system zachowuje informacje o dokumentach przez 10 lat). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów ma w ręku instrument, który umożliwia silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a więc lepiej zapobiega patologiom w sferze podatku od towarów i usług, dochodowego oraz akcyzowego. Watro wspomnieć, że obowiązek stosowania KSeF nie zamyka drogi do używania zewnętrznej aplikacji do księgowania, jednakże musi ona zostać zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]