Kursy walut w Polsce – gdzie szukać aktualnych i historycznych danych?

14 sierpnia 2021

Handel na skalę większą aniżeli lokalna prowadzony jest od tysięcy lat. Zaledwie wiek wstecz zakup artykułów w dowolnym zakątku świata prowadzony był bez komplikacji, bo większość transakcji handlowych można było zrealizować opłacając dystrybutora nie tylko lokalnym pieniądzem, ale i złotym czy też srebrnym kruszcem. W XX wieku waluty przestały być oparte o parytet złota i na ocenianie stosunku wartości pomiędzy nimi wpływ mają współcześnie w głównej mierze skomplikowane zależności gospodarcze i polityczne. Śledzenie aktualnych kursów walut jest tym samym nieodzowne nie tylko w sferze inwestycji.

Kupujesz w ogólnoświatowych sklepach? Monitoruj aktualne kursy walut!

Podobnie jak w biznesie, tak i w życiu prywatnym, kiedy chcemy dokonać zakupu robimy wszystko, by urzeczywistnić to postanowienie po rozsądnej cenie. Kiedy szukamy rzeczy potrzebnych od ręki, zwykle nie zastanawiamy się nad kosztami, jednak jeśli planujemy to z wyprzedzeniem, przykładowo kupno prezentu, mamy swobodę dokonania transakcji w innej walucie w dniu, w którym jej cena w stosunku do złotówki jest najkorzystniejsza. Również, gdy mamy konto walutowe np. w euro, funtach brytyjskich czy dolarach, z którego korzystamy w czasie zakupów w zagranicznych sklepach, warto monitorować aktualne kursy walut w kantorach, by doładować konto po opłacalnym dla nas kursie. Dobra znajomość aktualnych kursów walut, sprawdzanie historycznych przeliczników oraz trendów, pozwala również na większą kontrolę stanu własnych oszczędności w obcej walucie, a nawet na wypracowanie po jakimś czasie sporego zysku.

Gdzie znaleźć dane o aktualnych kursach walut?

Dziś bezkonkurencyjnym źródłem danych jest naturalnie internet. Bieżące przeliczniki walut wyszukamy na szeregu portali finansowych oraz biznesowych. Jednakże jeżeli poszukujesz danych aktualizowanych na bieżąco, powinno się korzystać z wykresów publikowanych na stronach kantorów online. Jest tam również opcja sprawdzenia kursów historycznych, sięgających aż do dwudziestu lat w przeszłość, i wykonania porównania kursów dwóch (bądź więcej!) walut w wskazanym okresie. Po zalogowaniu się w kantorze internetowym, klient ma możliwość wydania polecenia transakcji wymiany walut o każdej porze dnia i nocy.