Potrzebujesz wymienić dolary na pln? Sprawdź kurs dolara online

25 sierpnia 2021

Nie zwlekaj! Sprawdź aktualną ofertę wymiany dolarów w rozsądnej cenie.

Jeszcze cztery dekady każdy pragnął posiadać choć kilka dolarów, ażeby wstąpić po sprawunki do Pewexu. Z kolei w latach 90-tych posiadanie oszczędności w amerykańskiej walucie stanowiło oznakę powodzenia w życiu zawodowym. Dzisiaj spora grupa Polaków zamawia każdego dnia zakupy za dolary, korzystając przy tym z powszechnej globalizacji oraz opcji międzynarodowej dostawy paczek z dużych światowych sklepów internetowych. Nic więc dziwnego, że dolar stał się walutą, która nie wzbudza już emocji, a kupić go da się także bez wychodzenia z domu, gdyż od kilku lat w Polsce działają kantory internetowe, które wymieniają złotówki na dolary po nierzadko bardziej rentownym kursie niż w bankach.

Na czym drukowane są banknoty dolarowe?

Określenie „dolar” pochodzi od słowa “talar”. Tak zwano monety z Czech zawierające 1 uncję srebrnego kruszcu. I w istocie początkowo walutą płatniczą w U.S.A. były monety. Pierwsze banknoty dolarowe, które w początkowym okresie zyskały sobie sporo adwersarzy, wprowadzono do obiegu dopiero w szóstym dziesięcioleciu XIX wieku jako sposób na rozwiązanie kryzysu związanego z deficytem monet. Niewielu wie, że banknoty dolarowe nie są drukowane na papierze, a na mieszance włókien bawełnianych (ok 75%) oraz lnianych (ok 25%) z dodatkiem kilku innych ingredientów, pozostających sekretem. Nie znaczy to jednak, iż banknoty dolarowe są bardzo wytrzymałe – przeanalizowano, że małe nominały pozostają w obiegu około 4 lata, z kolei banknoty z nominałem 100$ – od 9 do 18 lat. Zniszczone banknoty są rozdrabniane, a powstały z nich materiał jest przekazywany podmiotom, które przetwarzają je na materiały budowlane. Amerykańskie monety krążą w obiegu aż 30 lat, lecz są one także na ogół gubione, a nierzadko wprost wyrzucane przez obywateli USA. Analizy mówią, że tak kończą co roku blisko 62 mln $ w bilonie.

Kantor internetowy – tu znajdziesz kurs dolara

Dolarem nazywa się wiele walut lecz nie da się ukryć, że jeśli mówimy “dolar” to myślimy o dolarze amerykańskim, który jeszcze w poprzednim wieku był najważniejszą walutą na świecie, a dopiero w tym wieku powoli słabł. Jednak wymiana dolara nadal stanowi ogromna część obrotów na rynku walutowym Forex. Zainteresowani bieżącym kursem dolara mogą w dowolnej chwili poznać jego wartość między innymi na stronie kantoru online, w którym kurs walut uaktualniany jest w kilkusekundowych odstępach. Dodatkowo, można tam porównać cenę dolara z najświeższymi kursami popularnych światowych walut, a także zobaczyć historyczne dane dotyczące jego kursu.