Rozwiązania dla biznesu – czym jest mass collect?

27 sierpnia 2021

Więcej o tym, na czym polega mass collect.

Mass collect to usługa, której głównym aspektem jest identyfikacja masowych płatności od klientów. Przybliżamy w skrócie, jak funkcjonuje mass collect i w jaki sposób ułatwia życie małym i dużym firmom.

Mass collect – gdzie ta opcja będzie przydatna?

Funkcja usługi mass collect jest zasadniczo niezwykle prosta. Polega na nadaniu każdemu klientowi niepowtarzalnego numeru rachunku, który jest jednocześnie jego identyfikatorem. Takie działanie jest pomocne wszędzie tam, gdzie co miesiąc obsługiwana jest znaczna grupa klientów, czyli np. na uczelniach wyższych, w firmach telekomunikacyjnych oraz wszystkich branżach, gdzie wprowadzony jest system abonencki (m.in. w obiektach sportowych). Opłaty wpływające w systemie mass collect trafiają na jeden firmowy rachunek bankowy, niemniej jednak uprzednie przydzielenie klientom unikalnych numerów rachunków pozwala na ich sprawniejsze zdefiniowanie, niezależnie o tego, jaką metodę wybrali oni do realizacji wpłaty (tradycyjny przelew, przelew pocztowy albo przelew z karty). Zastosowanie mass collect łączy się także z mniej czasochłonnym księgowaniem należności niż w przypadku księgowania ręcznego, a jednocześnie eliminacją ewentualnych błędów, które mogą przydarzyć się w trakcie tej czynności.

Łatwiejsze monitorowanie przychodzących opłat – o atutach usługi mass collect

Chociaż mass collect nie jest aktualnie dostępne w większości banków (posiadają ją między innymi ING Bank Śląski i PM Bank) wypada przeanalizować możliwość jego wdrożenia w przedsiębiorstwie, również takim, które co miesiąc wystawia około stu dokumentów księgowych. Stosowanie mass collect przynosi bowiem pewne korzyści, takie jak oszczędność czasu pracowników, opcja połączenia z systemem finansowo–księgowym (a co za tym idzie kontrolowanie na bieżąco przychodzących należności) czy integracja z narzędziami Finance Automation. Taką polską aplikacją służącą do automatycznej obsługi należności jest Flobo. Umożliwia ona nie tylko integrację z usługą mass collect banku, ale posiada także funkcję przesyłania powiadomień o nadchodzących płatnościach oraz windykacji, co z czasem efektywnie podnosi terminowość u klientów otrzymujących faktury.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]