System SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

30 lipca 2023

Na flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/ uzyskasz więcej szczegółów o systemie rozliczeń SWIFT.

Pomimo, iż de facto systematycznie korzystamy z przelewów bankowych, mnóstwo osób po raz pierwszy dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście nałożenia sankcji wobec Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Ale system SWIFT używany jest już od lat 70-tych ubiegłego wieku i jest jednym z fundamentów sprawnego funkcjonowania światowej bankowości.

Z systemu bankowego SWIFT korzystają nie tylko banki

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednakże tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne o wiele bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to najpopularniejszy, ale nie jedyny działający aktualnie system tego rodzaju. Oprócz niego np. w Naszym kraju korzysta się też z systemów: Express Elixir, SEPA oraz SORBNET.Na świecie wykorzystywane są także różnorodne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń bankowych na terenie konkretnego państwa.

Czym więc wyróżnia się system bankowy SWIFT? Używany jest prawie we wszystkich państwach świata i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekracza już 11 tys., ale też giełdy, domy maklerskie oraz mnóstwo innych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Możliwe jest także nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod posiada 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC znanych banków w Polsce

Nawet jeśli jedynie sporadycznie realizujesz przelewy międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka odszukać taką informację. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT znanych banków, działających w Polsce.

– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]