Sztabki srebra – pomysł na inwestycje na każdą kieszeń

27 września 2021

Od lat uważa się, iż inwestowanie w metale szlachetne jest dobrą metodą na lokowanie środków finansowych, która po pewnym czasie daje namacalny dochód. Najpopularniejszym dzisiaj metalem inwestycyjnym jest niewątpliwie złoto, jednakże w ostatnich latach srebro nie jest już traktowane jedynie jako metal przemysłowy i znów cieszy się popularnością wśród coraz szerszej grupy osób, zarówno tych ze skromnym, jak i pokaźnym potencjałem finansowym.

Czy opłaca się inwestować finanse w srebrne sztabki?

Srebro pojawia się w naturze 17 razy częściej od złota, wypada jednakże zaakcentować, iż jego wartość w porównaniu do wartości złota nie manifestuje tej zależności i stale jest zdecydowanie niższa. Zakup srebra jest jednakże doskonałą propozycją dla inwestorów, którzy pragną zróżnicować swój portfel, a którzy nie posiadają finansów pozwalających na kupno sporych ilości złota. Warto jednakże mieć świadomość, iż z uwagi na swoje właściwości, srebro znajduje rozległe zastosowanie w różnych sektorach przemysłu co skutkuje tym, iż jego wartość jest w wyższym stopniu czuła na zmiany zachodzące na rynku światowym. Łatwo to skądinąd zauważyć badając historię jego ceny z ostatnich 3 dekad. Z tej także przyczyny lokata środków w srebro obarczona jest większym prawdopodobieństwem niepowodzenia, dlatego rekomendowana jest inwestorom znającym prognozowaną i bieżącą sytuację na rynku kruszców. Można jednak przewidywać, iż zapotrzebowanie na srebro nieustannie będzie się utrzymywało, a wraz z prężnym rozwojem fotowoltaiki, medycyny i elektroniki, w których srebro jest na co dzień wykorzystywane, jak również niesłabnącej popularności biżuterii srebrnej, niewykluczone, że jego cena będzie systematycznie się podnosić.

Sztabki srebra – kupować duże czy małe

Na wzór złota, sztabki srebra dostępne jest w kilku wagach, co ułatwia zbudowanie portfela inwestycyjnego, umożliwiającego sprzedaż w razie potrzeb małych lub dużych jego ilości. Te najmniejsze, a tym samym także w zasięgu finansowym niezbyt zamożnego Polaka, to sztabki o ciężarze uncji trojańskiejczyli (31,1 g) oraz 50 g i 100 g. Naturalnie, gdy kupimy sztabkę o wyższej wadze, tak naprawdę zapłacimy za srebro taniej, wypada aczkolwiek pamiętać, że sztabka jest niepodzielna i w przypadku konieczności jej odsprzedaży musimy znaleźć kupca, który odkupi ją w całości. Dlatego jeżeli sztabki srebra mają służyć również jako asekuracja finansowa na gorsze dni, lepiej rozważyć kupno sztabek o różnych ciężarach, by móc w przyszłości sprzedać tylko tyle srebra, ile naprawdę potrzeba. Drugą opcją jest także inwestycja w nieco kosztowniejszy srebrny combibar, innymi słowy połączone sztabki srebra o wadze 1 g, które daje się dowolnie rozłączyć. Minusem kupna srebra, czy to w monetach bulionowych czy w sztabkach jest fakt, że – w przeciwieństwie do złota – jego sprzedaż i nabycie obarczone są 23% stawką VAT.

Nasz adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]