Złoto bulionowe – co warto wiedzieć o monetach lokacyjnych ze złota?

28 października 2023

Jeśli szukasz złotej monety, skieruj się na ten adres.

Osoby zainteresowane inwestycją w złoto mogą skorzystać z mnóstwa różnych metod: nabywać akcje firm powiązanych z rynkiem kruszców bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w branże gospodarki związane z tym metalem szlachetnym, ewentualnie kolekcjonować biżuterię inwestycyjną. Kolejną opcją jest nabycie złota inwestycyjnego, które dostępne jest zarówno w postaci sztabek, jak i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe są znane w każdym zakątku świata

Złote monety kojarzymy zazwyczaj z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, a więc lokacyjne, czy to ze złota czy z pozostałych kruszców, różnią się od nich w kilku aspektach. Przede wszystkim monety bulionowe są emitowane w celu lokowania w nich środków finansowych, w związku z tym ich nakład w danym roku nie jest ograniczony ilościowo, a poniekąd wyznaczany przez zapotrzebowanie rynku. Monet bulionowych nie są emituje się w kolekcjach tematycznych lub w nawiązaniu do znaczących wydarzeń, skutkiem tego ich wygląd bardzo sporadycznie jest zmieniany. Najczęściej złote monety bulionowe wybijane przez daną mennicę różnią się od siebie jedynie rokiem emisji. Warto zaznaczyć, iż wiele monet bulionowych, pomimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie ma swojego nominału wyrażonego w walucie, a ich rzeczywistą wartość determinuje ciężar i próba użytego do ich wybicia metalu. Atutem monet bulionowych jest to, iż są popularne w każdym zakątku globu, więc ich ewentualna odsprzedaż jest łatwiejsza aniżeli miejscowych monet kolekcjonerskich.

Warianty złotych monet bulionowych

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 oz, jednak mennice wybijają także monety o wadze 1/2 czy 1/50 oz złota. Należy wiedzieć, że monety bulionowe emitowane są przeważnie ze złota najwyższej próby, a więc .9999, ale przykładowo. Amerykański Gold Eagle lub Krugerrand z Południowej Afryki wybijane są z kruszcu próby .9167. Gdy monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to przeważnie na celu zwiększenie twardości monety, a przez to zredukowanie możliwości jej uszkodzenia. Monety bulionowe z domieszką innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są oznaczone powiadamia o ilości czystego kruszcu, z którego zostały wybite.

W ofercie rodzimych brokerów złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez przeszkód znajdą najpopularniejsze z nich, m.in. brytyjską Britannię, austriackich Filharmoników Wiedeńskich czy wspomniane wyżej Krugerrandy.

Nasz adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]