Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych i nie tylko

25 lutego 2020

Sprawdź, komu zlecić badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała

Na bezpieczeństwo na drogach w największym stopniu rzutują umiejętności obsługujących poruszające się po nich pojazdy. Naprawdę ważne jest to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz busów. W ich przypadku ważne są tak umiejętności, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu przedstawiciele takich zawodów zgodnie z prawem muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc powiedzieć na ich temat kilka zdań. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Badania psychologiczne kierowców – jak wyglądają?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co 5 lat. Ta reguła nie dotyczy jednak specjalistów, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Mają one postać rozmowy z badanym, w trakcie której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są badania na specjalnych maszynach, w czasie których badana jest zdolność szybkiego reagowania, postrzeganie szybkości, podzielność uwagi i dostrzeganie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy wiedzieć, iż nie dla każdego ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście nieco zwiększyć. W jaki sposób? W internecie znajdziemy liczne filmy prezentujące działanie urządzeń, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one funkcjonują.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]