Cechy najlepszego hostingu internetowego – poradnik

4 marca 2020

Jeśli posiadasz firmę, to z pewnością posiada ona swoją stronę internetową. Czy wiesz jednak, jak znaczący dla Twojego biznesu jest prawidłowo dobrany hosting? Czym zatem powinien się charakteryzować najlepszy hosting dla firm?

Hosting internetowy – wybierz bezpieczeństwo oraz szybkość

Hosting internetowy, zwłaszcza ten dedykowany dla firm, powinien łączyć w sobie kilka wartości: być niezawodny, szybki, bezpieczny i zapewniać wsparcie techniczne. Gdy mówimy o prędkości, mamy na myśli prędkość ładowania się stron. Dlaczego jest istotna? Po pierwsze, ma ona wpływ na wrażenia użytkownika, który często ma tendencje do przedwczesnego porzucenia strony, gdy ładuje się ona za długo. Po drugie, szybkość ładowania się strony stanowi jeden z ważnych czynników, które Google bierze pod uwagę podczas określania pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Poza optymalizacją obrazów i kodu czy eliminacją niepotrzebnych przekierowań w obrębie strony, równie znaczący dla czasu ładowania witryny ma także rodzaj hostingu (w chmurze, współdzielony, VPS, lub dedykowany), wysoka szybkość łącza oraz użycie szybkich dysków SSD w serwerach. Poza tym biznesy powinny szukać usługi hostingowej gwarantującej pełną niezawodność. Serwery firmy hostingowej powinny działać w sposób ciągły. Warto wybierać tych dostawców, którzy oferują bezawaryjne działanie serwera rzędu min. 99%. Ten czynnik powinien być szczególnie ważny dla sklepów internetowych, bowiem każda godzina niedostępności sklepu może rodzić wiele tysięcy strat.

Czym powinna charakteryzować się dobra usługa hostingowa?

W przypadku usługi hostingowej dla firm nie warto skłaniać się do rozwiązań najtańszych. Darmowe usługi hostingowe z reguły charakteryzują się niską jakością, a częstokroć zdarza się, że serwery takiej usługi znajdują się poza granicami Polski i nie ma do nich dostępu w razie awarii. Dla stron firmowych szukajmy hostingu umożliwiającego całodobowe wsparcie techniczne kompetentnego zespołu. Ważne, aby reakcja na zgłoszenia potencjalnych awarii była również stosunkowo krótka, kontakt z dostawcą łatwy, a cennik hostingu i warunki przedłużenia ważności domeny skonstruowane w transparentny sposób. Nie zapominajmy także o bezpieczeństwie naszych danych. Serwery firmy hostingowej winny być zabezpieczone stale aktualizowanym programem antywirusowym, w serwerowni winny panować należyte warunki techniczne (temperatura, chłodzenie, zabezpieczenie w razie wybuchu pożaru), a backup danych powinien być wykonywany cyklicznie.