Gatunki i rodzaje traw, czyli o zakładaniu i utrzymaniu trawników

16 marca 2019

Zadbany trawnik prezentuje się elegancko i upiększa posesję. Na rynku istnieją przedsiębiorstwa, które profesjonalnie zajmują się utrzymaniem trawników. Do kogo skierowana jest ich oferta i jakie usługi świadczą?

Zakładanie i utrzymanie trawników – mietlica psia i Poa pratensis

Usługi związane z zakładaniem trawników stają się coraz bardziej popularne. Korzystają z nich m. in. różne instytucje, zarządy zieleni miejskiej, zespoły pałaców czy urzędy, które muszą zadbać o duże areały przestrzeni. Do obsiania trawnika wykorzystuje się wiele rodzajów roślin, do których zaliczamy kostrzewę czerwoną rozłogową, mietlicę górską czy Poa pratensis. Dużą popularnością cieszy się także trawa w rolkach, która zapewnia błyskawiczne rezultaty. Co wybrać – trawniki siane czy z darni? Wszystko uzależnione jest od specyfiki posesji, wielkości przestrzeni oraz oczekiwanych efektów. Gatunki z rolki sprawdzają się nawet w przypadku terenu ze znacznym spadkiem.

Zakładanie i utrzymanie trawników – zwalczanie chorób i napowietrzanie

Firmy zajmujące się zakładaniem trawników używają profesjonalnych narzędzi, które pomagają wykonać niezbędne prace. Zaliczamy do nich m. in. wozidła, rekultywacyjne, równiarki laserowe oraz wiele innych funkcjonalnych maszyn. Dzięki nim zabiegi takie jak koszenie trawników realizowane są zdecydowanie szybciej. Niezwykle istotne jest również nawadnianie trawnika, które często odbywa się z wykorzystaniem automatycznych urządzeń. Podmioty zajmujące się zakładaniem trawników dbają także o regenerację trawnika, który stał się nieestetyczny wskutek czynników zewnętrznych, takich jak mróz lub działalność zwierząt. Dzięki specjalistycznym zabiegom, do których zaliczamy można zwalczanie mchów, dosiewanie czy wertykulację, trawnik znowu prezentuje się schludnie.