Gdzie trawnik, a gdzie oczko wodne? O projektowaniu ogrodów

22 września 2018

Piękny ogród to na pewno ozdoba naszej posesji. Nic więc zaskakującego, iż większość z nas czyni wszystko, by właściwie się prezentował od jesieni. Utrzymanie pięknego ogrodu nie jest jednak tak łatwe, jak nam się wydaje – większości z nas nie ma wystarczających umiejętności. Kłopot nie okaże się zbyt poważny, jeśli chodzi o ogródek przydomowy, jednak nieodpowiednio utrzymany ogród przy urzędowym budynku będzie nie do pomyślenia. W podobnych sytuacjach warto powierzyć to zadanie specjalistom. Tym bardziej, że chcąc móc poszczycić się efektownym ogrodem, musimy zadbać o to nawet przed jego powstaniem. Jak zatem wybrać firmę zapewniającą projektowanie i pielęgnację ogrodów?

Projektowanie ogrodów – na czym polega?

By ogród właściwie się prezentował, niezbędne jest opracowanie fachowego planu, w jakim zawarte będą informacje na temat układu zieleni i ścieżek, oczek wodnych, elementów ozdobnych oraz gleby, w jakiej zasadzone będą wszystkie gatunki. Plan ogrodu powinien również objąć dane na temat podlewania roślin, oświetlenia i ogrodzenia. Zaprojektowany ogród musimy poza tym właściwie obsadzić oraz dbać o niego gwarantując roślinom optymalne warunki. Potrzebne będą w tym celu zarówno odpowiednie umiejętności, jak i fachowe sprzęty, a tych większość czytelników zwyczajnie nie posiada.

Komu powierzyć projektowanie ogrodów?

Zakładanie ogrodów, jak łatwo się domyślić, nie jest łatwe – z tego powodu najlepiej zrobimy powierzając je doświadczonym fachowcom. Wybór firmy może okazać się źródłem dużych problemów, ale pamiętając o paru zasadach na pewno unikniemy pomyłek. Najistotniejsze będą rzecz jasna uprawnienia, jakie otrzymali jej specjaliści oraz to, czy ekipa posługują się nowoczesnymi sprzętami, jakie umożliwia realizację różnych planów.