Ochrona danych osobowych – komu przyda się szkolenie?

18 grudnia 2018

Podstawowym oficjalnym dokumentem w Polsce, który dotykał sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która zaczęła obowiązywać w 1997. Także obecnie określa ona ten termin oraz omawia, jak należy ich używać. Według ustawy dane osobowe to wszystkie dane, które umożliwiają zidentyfikowanie danego człowieka bez złożonych wysiłków. Do danych osobowych zakwalifikować można zatem adres, imiona i nazwisko oraz datę urodzenia, lecz również te określane jako dane wrażliwe – między innymi informacje o religii, stanie zdrowia czy możliwych wyrokach. O ich ochronę warto zatroszczyć się zwłaszcza dlatego, iż dzięki internetowi ich pozyskanie oraz przetwarzanie jest naprawdę łatwe.

Szkolenie z ochrony danych osobowych dla przedsiębiorstw

Dane osobowe pozyskują wszelkiego typu przedsiębiorstwa. Niektóre obracają tylko danymi ich współpracowników, inne natomiast uzyskują dostęp również do danych klientów. We wszystkich sytuacjach pracownicy, którzy mają do nich dostęp muszą ukończyć odpowiednie kursy z ochrony danych osobowych, podczas których dowiedzą się, jak zapewnić im ochronę. Jest to bardzo istotne, gdyż po stwierdzeniu zaniedbań Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ma prawo zasądzić dotkliwe kary – po pierwsze pieniężne, lecz w skrajnych przypadkach również więzienia.

Kurs z ochrony danych osobowych – zasady

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszystkich pracowników zarządzających takimi danymi – będą to m. in. pracownicy kadr, do spraw rekrutacji bądź składnic akt. W jego koszty zaliczają się także materiały pomocnicze, za pomocą których uczestnicy łatwiej przyswoją wiadomości. Po ukończeniu kursu, w czasie którego nauczą się, jak zagwarantować ochronę danych, kursanci otrzymują odpowiednie świadectwa. Kursy z ochrony danych osobowych nie pochłaniają dużo czasu i zazwyczaj zamykane są w tym samym dniu.