Osuszanie fundamentów – budynek po zalaniu można odratować

7 czerwca 2020

Nawet gdy budynek stoi jest na terenie, gdzie wody gruntowe występują stosunkowo nisko, niewykluczone jest zagrożenie, iż z biegiem czasu mury będzie penetrować wilgoć. Może się to przydarzyć też niespodziewanie w wyniku zalania przez uszkodzoną instalację hydrauliczną albo z powodu podtopienia, a czasem pojawienie się wilgoci zachodzi stopniowo w rezultacie źle wykonanej lub nadwerężonej hydroizolacji murów.

Osuszanie domu – w pierwszej kolejności rozpoznanie przyczyn

Wilgotne ściany nie świadczą od razu, że budynek nie nadaje się do zamieszkania. W pierwszej kolejności powinno się rozpocząć od wykrycia przyczyn powstawania wilgotnych plam. We wnętrzach takich jak niewietrzone piwnice, łazienki czy kuchnie wykwitająca na ścianach pleśń jest częściej wynikiem skraplania się pary wodnej lub przecieków z nieszczelnego tarasu bądź dachu. Takie przypadki wymagają wykorzystania jednego lub kilku rozwiązań: przywrócenia stosownej wentylacji we wnętrzach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, zastosowania poziomych blokad przeciwwilgociowych bądź powłok paroszczelnych. Niestety na obszarach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i przenikają fundamenty oraz mury budowli lub gdy doszło do podtopienia na skutek powodzi (ewentualnie intensywnych opadów atmosferycznych), osuszenie ścian stanowi już zadanie dla profesjonalistów z obszaru hydroizolacji.

Metody osuszania ścian

Specjaliści, którzy mają ogromne kwalifikacje w osuszaniu ścian zarówno budowli mieszkalnych, jak i użytkowych, zaczynają swoje działania od diagnozy źródła zawilgocenia i kondycji podmokłych murów. Jest to podstawa do wyselekcjonowania najodpowiedniejszych sposobów i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie obiektu ceglanego, którego tynki pęcznieją i wykruszają się, a na murach tworzą się zacieki, prawdopodobnie spowodowane jest kapilarnym penetrowaniem wody przez ściany. Po nieizolowanych murach z cegły woda pnie się wysoko – czasami wręcz na parę metrów. Zdarza się to często, zwłaszcza w starych budynkach, jakkolwiek można na to zaradzić przywracając izolację poziomą murów, która zablokuje wznoszenie się wody ku górze. Kolejnym krokiem, rzecz jasna po odpowiednim przygotowaniu murów, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz nałożenie izolacji pionowej.

Skuteczne osuszenie ścian polega niekiedy przywróceniu hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem profesjonalnego zespołu jest wtedy odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, pozbycie się zniszczonej papy termozgrzewalnej, izolacji bitumicznej czy mat bentonitowych, a w następnej kolejności wykonanie izolacji pionowej elastycznej albo mineralnej. W wielu przypadkach niezbędne będzie też odtworzenie łączenia izolacji murów z izolacją innych części budynków, jak przepusty kabli, stropy żelbetowe oraz płyty żelbetowe posadzkowe.