Popraw wydajność magazynu – o automatyzacji magazynu

29 stycznia 2019

Nowoczesne magazyny mają nieraz dużą powierzchnię i składują setki tysięcy sztuk produktów. To powoduje, że, aby utrzymać wysoką efektywność ich pracy, powinno się wcielić w życie właściwe rozwiązania. Niezastąpiona jest w tym automatyka magazynowa, usprawniająca procesy wysyłki, przechowywania i rozładunku przechowywanych materiałów. Pod tym pojęciem kryje się szereg udogodnień, pośród których największe znaczenie mają system regałów przesuwnych, wózki systemowe oraz transport poziomy. Jak polepszają one wydajność hal magazynowych?

Automatyka magazynowa – transport poziomy i wózki systemowe

Jednym z największych wyzwań, z którym musiały się zmierzyć firmy spedycyjne, było uczynienie transportu towarów wewnątrz magazynu efektywniejszym, szybszym i bezpieczniejszym. Dzisiaj jest to wykonalne dzięki technologiom takim jak wózki systemowe oraz transport poziomy. Pierwsze rozwiązanie polega na poprowadzeniu wózków po specjalnych torach, co pozwala na redukcję szerokości alejek z trzech do nieco ponad jednego metra. Natomiast systemy transportu poziomego zazwyczaj składają się z dedykowanych zwrotnic oraz przenośników rolkowych, pozwalających na sterowanie ładunkiem.

Regały przemysłowe – dla hal o niewielkiej powierzchni

Inną przeszkodą, z którą pozwala uporać się automatyzacja magazynu, jest mała powierzchnia. Jest on szczególnie uciążliwy w halach o niewielkim metrażu, jak również w mroźniach i chłodniach. Rozwiązaniem są przesuwane regały magazynowe. Dzięki nim pojemność hali może zwiększyć się o kilkadziesiąt procent, a trafienie do poszukiwanych palet będzie nieomal tak proste, jak w przypadku zwykłych systemów regałów. Do przechowywania materiałów o mniejszej wartości, można także zastosować automatyczne szafy magazynowe.