Sprawdzenie historii samochodu nie zaniedbaj przed zakupem

25 stycznia 2019

Nie każdy może pozwolić sobie na zakup samochodu prosto z salonu. Nie jest to zresztą konieczne, bo na rynku wtórnym dość łatwo możemy znaleźć modele, które przy prawidłowej eksploatacji posłużą nawet kilkanaście lat. Oczywiście znalezienie takiego auta wymagać będzie umiejętności diagnozowania różnego typu usterek i odpowiedniej wiedzy. Większość z nas zwyczajnie ich nie ma, jednak nie znaczy to, że tacy kierowcy, kupując samochód z drugiej ręki, skazani są na ponoszenie dużego ryzyka. Mogą bowiem skorzystać z pomocy specjalisty.

Kupno samochodu używanego – co warto sprawdzić?

Wykaz rzeczy, które potencjalny nabywca auta powinien sprawdzić przed jego zakupem jest dość długa i obejmuje zarówno kwestie prawne, jak i techniczne. Jeśli chodzi o kondycję techniczną pojazdu najwięcej na jej temat powiedzą takie elementy jak oświetlenie, szyby (zwłaszcza przednia) oraz ewentualne przerwy między elementami nadwozia, świadczące o możliwej wypadkowej przeszłości samochodu, podobnie zresztą jak niedomykające się drzwi. Przed nabyciem auta koniecznie powinniśmy też upewnić się, że nie znajduje się ono w wykazie pojazdów kradzionych.

Komu zlecić sprawdzenie auta przed zakupem?

Jak już wspomnieliśmy, uzyskanie 100% pewności co do tego, że auto jest w dobrym stanie technicznym, a niezbędne naprawy nie okażą się dla naszych finansów dużym nadwyrężeniem, wymaga specjalistycznej wiedzy. Dlatego zadanie to warto zlecić fachowcom wykonującym inspekcje samochodów przed zakupem. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest to, warsztaty oferują też sprawdzenie historii samochodu po numerze VIN.