Technologia, materiały, projekt – co wpływa na cenę druku 3D

24 września 2020

Szukasz wiadomości o cenniku druku 3D? Dobrze trafiłeś!

Dostępność zlecenia druku 3D każdego projektu, makiety oraz elementów z tworzyw sztucznych w dużym stopniu redukuje nakłady finansowe ponoszone przez wiele firm. O ile celem przedsiębiorstwa jest stała produkcja, z reguły decyduje się ono na nabycie profesjonalnych drukarek 3D i przyjęcie do pracy obsługujących je profesjonalistów. Tymczasem jeśli w grę wchodzi produkcja wyrobu o ograniczonym nakładzie czy też potrzeba skorzystania z modelu 3D jest okazjonalna, lepszym rozwiązaniem jest zamówienie druku w firmie zewnętrznej. W takich przypadkach przy opracowaniu planu projektu pojawia się zwykle pytanie: jak oszacować cenę wydruku 3D?

Cena wydruku 3D – bez bez plików w formacie STL i STEP będzie drożej

Na ostateczny koszt druku 3D ma wpływ sporo elementów. Podmiot zlecający wydruk 3D nie zawsze posiada gotowy do druku plik w odpowiednim formacie (STL czy też STEP), dzięki któremu można orientacyjnie wyliczyć koszt wykonania zlecenia. Częstokroć zlecający opracowuje jedynie szkic projektowy albo fizyczny model. To sprawia, że cena druku 3D jest adekwatnie wyższa w związku z potrzebą przygotowania cyfrowego wzoru z rzeczywistego obiektu za pomocą skanera 3D, bądź też przeniesienia rysunku technicznego do pliku CAD. Dodatkowe czynniki znamiennie wpływające na końcową cenę wydruku to, rzecz jasna, dobór samej techniki druku, a także materiałów, z których wykonany będzie produkt. Równie ważne jest również to, jakie będzie zużycie materiału (zależy to z reguły od wielkości obiektu i tego, czy wydruk będzie miał pełne czy częściowe wypełnienie) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie potrzebował dalszej obróbki (np. impregnacji czy wygładzenia).

Jak skalkulować cenę wydruku 3D?

Nie da się celnie wyliczyć kosztu druku 3D bez wcześniejszego kontaktu z wykonawcą, któremu postanawiamy powierzyć to zlecenie. W tym celu powinno się przesłać jej plik do wyceny ewentualnie, jeśli go nie posiadamy, skorzystać z kwestionariusza i jak najstaranniej zaprezentować specyfikę zamówienia. Szacunek kosztu druku 3D wykonywany przez firmę CADXPERT jest darmowy. Eksperci CADXPERT służą także poradą przy wyborze materiału oraz technologii druku.

Nasz adres:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]