Usuwanie wirusów z WordPressa – jak pracują specjaliści?

17 listopada 2022

Zajrzyj tu, aby dowiedzieć się więcej, jak rozwiązać problem z malware WP.

WordPress okazał się w ciągu ostatnich kilku lat tak wziętym systemem zarządzania treścią, iż ilość sklepów oraz stron internetowych działających z jego wykorzystaniem liczy się obecnie w milionach. Częstotliwość stosowania tego CMS-a sprawia, iż strony wykonane na WordPressie są popularnym celem ataków hakerów. W przypadku zainfekowania witryny złośliwym oprogramowaniem, nieodzowne będzie usunięcie wirusa z WordPressa.

Jak poznać zainfekowanego WordPressa?

Informacje na stronie zmieniły się bez Twojej wiedzy? Strona wysyła niechcianą pocztę? Na stronie pojawiły się przekierowania do obcych Ci portali? A może nie możesz się zalogować? To zaledwie kilka z możliwych przykładów alarmujących o zainfekowaniu witryny. W takiej sytuacji niezbędne jest bezzwłoczne działanie, żeby zidentyfikować przyczynę infekcji i przywrócić witrynę do poprawnego funkcjonowania. Usuwanie wirusów z WordPressa przeważnie wychodzi poza zakres umiejętności osób, które każdego dnia parają się tylko tworzeniem stron oraz sklepów www na tym CMS-ie, dlatego czyszczenie WordPressa ze szkodliwego oprogramowania lub po atakach cyberprzestępców najlepiej zlecić specjalistom od tego rodzaju zadań.

Usuwanie infekcji ze strony internetowej – kompleksowe sprawdzenie plików i baz danych strony

Specjaliści zajmujący się czyszczeniem infekcji ze stron zaprojektowanych w WordPressie w ramach swoich operacji naprawczych prowadzą gruntowne sprawdzenie baz danych i plików strony. Badają pliki htaccess i wp-config, jak również kod zainstalowanych na stronie motywów i wtyczek. Podczas czyszczenia zainfekowanego WordPressa implementowane są na stronie niezbędne zabezpieczenia, zmniejszające niebezpieczeństwo kolejnych ataków. Jeżeli długotrwała infekcja spowodowała dodanie strony do listy wykluczeń (m.in. w programach antywirusowych), po usunięciu malware z WordPressa specjaliści podejmują także niezbędne kroki w celu skreślenia jej z takich katalogów. Cykliczne uaktualnianie WordPressa i stosowanych na stronie internetowej wtyczek jest niezmiernie ważne, bowiem eliminacja wszystkich skutków zawirusowania nie daje pewności, że analogiczny kazus nie zdarzy się za kilkanaście miesięcy.

"Solith Software" Krzysztof Dróżdż

Mob.: +48 609-708-890
E-mail: [email protected]